Galaksija meduza JV39 mirno visi na ovoj slici sa NASA/ESA Hubble svemirskog teleskopa. Ova galaksija je udaljena preko 900 miliona svetlosnih godina u sazvežđu Berenike i jedna je od nekoliko galaksija meduza koje je Habl proučavao u poslednje dve godine.
Uprkos spokojnom izgledu ove galaksije meduze, ona pluta u žestoko neprijateljskom okruženju: jatu galaksija. U poređenju sa njihovim izolovanijim kolegama, galaksije u galaksijskim jatama često su izobličene gravitacionim privlačenjem većih suseda, koje mogu da izokrenu galaksije u različite oblike.
Ako to nije bilo dovoljno, prostor između galaksija u jatu je takođe prožet žarko vrelom plazmom poznatom kao medijum unutar klastera. Iako je ova plazma izuzetno tanka, galaksije koje se kreću kroz nju doživljavaju je skoro kao plivači koji se bore protiv struje, a ova interakcija može lišiti galaksije od gasa koji stvara zvezde.
Ova interakcija između medijuma unutar klastera i galaksija naziva se skidanjem pritiska i proces je odgovoran za prateće vitice ove galaksije meduze. Dok se JV39 kretao kroz jato, pritisak medijuma unutar klastera odvajao je gas i prašinu u dugačke prateće trake formiranja zvezda koje se sada protežu dalje od diska galaksije.
Astronomi koji su koristili Hablovu kameru širokog polja 3 detaljno su proučavali ove prateće vitice, jer su one posebno ekstremno okruženje za formiranje zvezda. Iznenađujuće, otkrili su da se formiranje zvezda u ‘pipcima’ galaksija meduza nije primetno razlikovalo od formiranja zvezda na disku galaksije.