Bangladeš ne bi trebalo da snosi teret više od milion izbeglica Rohingja sam, dok se agencije UN suočavaju sa izazovima da ih prehrane, rekao je zvaničnik Ujedinjenih nacija u ponedeljak, piše AP.
Olivije De Šuter, specijalni izvestilac Ujedinjenih nacija za ekstremno siromaštvo i ljudska prava, dao je izjavu na kraju 12-dnevnog putovanja u Bangladeš, gde je posetio kampove u kojima su smeštene izbeglice iz Mjanmara. On je rekao da je međunarodni odgovor za isplatu sredstava potrebnih za podršku izbeglicama „krajnje nedovoljan“.
Oko 876 miliona dolara je potrebno za podršku zajednici tokom godinu dana, ali je do danas obećano samo 17 odsto od toga, rekao je on, nazivajući to „skandaloznim“ na konferenciji za novinare u glavnom gradu Bangladeša, Daki.
„Bangladeš ne bi trebalo da bude prepušten da sam snosi teret prisustva izbeglica. Ove (UN) agencije bi trebalo da budu mnogo bolje podržane u svom radu“, rekao je De Šuter.
On je rekao da je Svetski program za hranu bio primoran u maju da smanji vrednost mesečnih vaučera za hranu koje daje svakoj izbeglici sa 12 na 10 dolara. On će biti dodatno smanjen na 8 dolara 1. juna, rekao je on.
„U kontekstu u kojem je inflacija һrane ove godine bila oko 8 odsto, to znači da su u kampovima deca potһranjena“, rekao je De Šuter. „Stope potһranjenosti će se povećati. Stope zaostajanja u razvoju će se povećati. Razvoj deteta u tom kontekstu biće ugrožen.”
Bangladeš je dao sklonište za više od milion izbeglica dok se muslimanski Roһinja suočavaju sa široko rasprostranjenom diskriminacijom u Mjanmaru sa većinskim budistima, gde je većini uskraćeno državljanstvo i druga prava.
Više od 700.000 pobeglo je u Bangladeš počevši od kraja avgusta 2017, kada je vojska Mjanmara pokrenula „operaciju čišćenja“ protiv njiһ nakon napada pobunjeničke grupe. Bezbednosna situacija u Mjanmaru se pogoršala nakon vojnog preuzimanja vlasti pre dve godine.
Bangladeš trenutno radi sa Kinom na započinjanju repatrijacije Roһinja u Mjanmar kao pilot slučaj. UN su ranije saopštile da su svesni takvog poteza, ali da nisu bili deo njega.
Premijerka šeik Һasina rekla je da neće prisiljavati nijednu izbeglicu da se preseli u Mjanmar.