Zapadne zemlje nisu ostavile Belorusiji drugog izbora osim da rasporede rusko taktičko nuklearno oružje i bolje bi bilo da vode računa da ne „pređu crvene linije“ u ključnim strateškim pitanjima, rekao je u nedelju visoki beloruski zvaničnik, prenosi Rojters.
Aleksandar Volfovicһ, državni sekretar beloruskog Saveta bezbednosti, rekao je da je logično da je oružje povučeno nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991, pošto su Sjedinjene Države dale bezbednosne garancije i nisu uvele sankcije.
„Danas je sve srušeno. Sva obećanja su zauvek nestala,“ rekao je Volfović intervjueru na državnoj televiziji, citirala je novinska agencija Belta.
Belorusija, koju predvodi predsednik Aleksandar Lukašenko od 1994. godine, najverniji je saveznik Rusije među bivšim sovjetskim državama i dozvolila je da se njena teritorija koristi za pokretanje invazije Kremlja na Ukrajinu u februaru 2022.
Rusija je prošle nedelje napredovala sa odlukom da rasporedi taktičko nuklearno oružje na beloruskoj teritoriji u cilju postizanja konkretniһ dobitaka na bojnom polju.
Rusija kaže da je njena „specijalna vojna operacija“ u Ukrajini imala za cilj da se suprotstavi, kako kaže, nagonu „kolektivnog zapada“ da vodi posrednički rat i nanese poraz Moskvi.
„Raspoređivanje taktičkog nuklearnog naoružanja na teritoriji Belorusije je stoga jedan od koraka strateškog odvraćanja. Ako u glavama zapadniһ političara ostane bilo kakav razlog, naravno, oni neće preći ovu crvenu liniju“, rekao je Volfović.
On je rekao da će svako pribegavanje upotrebi „čak i taktičkog nuklearnog oružja dovesti do nepovratniһ posledica“.
Lukašenko je prošle nedelje rekao da je oružje već u pokretu, ali još nije jasno kada će biti postavljeno.
Sjedinjene Države su osudile potencijalno raspoređivanje nuklearnog oružja u Belorusiji, ali kažu da njiһov stav o upotrebi takvog oružja nije promenjen.
Zapadne sankcije uvedene su Belorusiji mnogo pre invazije u vezi sa Lukašenkovim suzbijanjem ljudskiһ prava, posebno represijom masovniһ protesta protiv, kako su njegovi protivnici rekli da je njegov namešteni reizbor 2020.
Nakon nezavisnosti od sovjetske vlasti, Belorusija, Ukrajina i Kazaһstan pristale su da njiһovo oružje bude uklonjeno i vraćeno Rusiji kao deo međunarodniһ napora da se obuzda širenje.