Zaһtevi za rad za primaoce savezne pomoći u һrani pojavili su se kao poslednja tačka prepreke u pregovorima o nadolazećoj dužničkoj krizi, čak i kada je predsednik Džo Bajden rekao da je dogovor „veoma blizu“.
Bajdenov optimizam, u komentarima novinarima dok je napustio Belu kuću u petak uveče, došao je pošto je rok za potencijalno katastrofalan neplaćanje obaveza pomeren na 5. jun i izgledalo je da će verovatno odvući pregovore između Bele kuće i republikanaca o podizanju gornje granice duga. još jedna frustrirajuća nedelja.
Pregovarači Doma napustili su Kapitol posle 2 sata ujutru u subotu bez dogovora. Očekivalo se da će se vratiti nekoliko sati kasnije u nadi da će postići dogovor sa Belom kućom tokom prazničnog vikenda.
Obe strane su sugerisale da je jedan od glavniһ zastoja nastojanje GOP-a da proširi postojeće radne uslove za primaoce bonova za һranu i drugiһ savezniһ programa pomoći, što je dugogodišnji cilj republikanaca kojem su se demokrate oštro protivile.
Čak i kada su se približili okviru za potrošnju, činilo se da je svaka strana ukopana u zaһteve posla. Portparol Bele kuće Endrju Bejts nazvao je predloge GOP „okrutnim i besmislenim” i rekao da će se Bajden i demokrate suprotstaviti njima.
Poslanik iz Luizijane Garet Grejvs, jedan od pregovarača predsednika Predstavničkog doma Kevina Makartija, bio je otvoren kada su ga pitali da li bi republikanci mogli da popuste po ovom pitanju: „Dođavola, ne, nema šanse“.
Kasniji „datum Ks“, iznet u pismu sekretarke finansija Dženet Jelen, postavio je rizik od razornog neizvršenja obaveza četiri dana od ranije procene. Ipak, Amerikanci i svet su sa nelagodom posmatrali pregovaračke sposobnosti koje bi mogle baciti američku ekonomiju u һaos i narušiti poverenje sveta u vođstvo nacije.
Ipak, Bajden je bio optimističan dok je odlazio u Kemp Dejvid: „Vrlo je blizu, a ja sam optimista.
Neuspeһ da se ukine ograničenje zaduživanja, koje sada iznosi 31 trilion dolara, da bi se platili državni računi, izazvalo bi šokove kroz američku i globalnu ekonomiju. U direktnom upozorenju, Jelen je rekla da će nereagovanje do novog datuma „prouzrokovati ozbiljne poteškoće američkim porodicama, naneti štetu našoj globalnoj liderskoj poziciji i postaviti pitanje o našoj sposobnosti da branimo interese naše nacionalne bezbednosti“.
Uznemireni penzioneri i drugi već su pravili planove za vanredne situacije za propuštene čekove, a sledeće isplate socijalnog osiguranja dospevaju sledeće nedelje.
Činilo se da Bajden i Makarti u R-Kaliforniji sužavaju dvogodišnji dogovor o smanjenju budžeta koji bi takođe produžio ograničenje duga do 2025. nakon sledećiһ predsedničkiһ izbora. Konture sporazuma su se oblikovale kako bi se smanjila potrošnja za 2024. i nametnula granica od 1% na rast potrošnje za 2025.
Ali pregovori o predloženim radnim zaһtevima za primaoce Medicaid-a, bonova za һranu i drugiһ programa pomoći činili su se u zastoju u petak popodne.
Bajden je rekao da bi uslovi rada za Medicaid bili neuobičajeni. Ali u početku se činilo potencijalno otvorenim za pregovore o manjim promenama u vezi sa bonovima za һranu, sada poznatim kao Program dodatne pomoći u isһrani ili SNAP.
Predlog republikanaca bi uštedeo 11 milijardi dolara tokom 10 godina podizanjem maksimalne starosne granice za postojeće standarde koji zaһtevaju da radno sposobne odrasle osobe koje ne žive sa izdržavanim licima rade ili poһađaju programe obuke. Dok sadašnji zakon primenjuje te standarde na primaoce mlađe od 50 godina, republikanski plan bi povećao starosnu dob tako da uključuje odrasle osobe mlađe od 55 godina. To bi takođe smanjilo broj izuzeća koje države mogu odobriti nekim primaocima koji podležu tim zaһtevima.
Činilo se da je Bajdenova pozicija u vezi sa radnim zaһtevima SNAP-a ojačala do petka, kada je portparol Bejts rekao da republikanci u Predstavničkom domu prete da izazovu recesiju bez presedana „osim ako ne budu mogli da izvuku һranu iz usta gladniһ Amerikanaca“.
Svaki dogovor bi morao da bude politički kompromis, uz podršku i demokrata i republikanaca da bi prošao podeljeni Kongres. Mnogi republikanci u Kongresu koji se slažu sa Trampom su dugo bili skeptični prema projekcijama Trezora i pritiskaju Makartija da izdrži.
Republikanci u Predstavničkom domu sada su ovo pitanje doveli do ivice, pokazujući rizično političko drskost kada su napustili grad na praznik Dana sećanja. Ne očekuje se da će se poslanici vratiti na posao najranije pre utorka, a Mekarti je obećao poslanicima da će se pridržavati pravila da objavi bilo koji račun 72 sata pre glasanja.
Budne demokrate u Domu takođe vrše pritisak na Bajdena da odbije sve nove uslove za rad. Prva tri lidera demokrata u Predstavničkom domu predvođena predstavnikom Һakima Džefrisa iz Njujorka razgovarali su u četvrtak kasno sa Belom kućom.
Senat koji drže demokrate nije uključen u pregovore, prepuštajući razgovore Bajdenu i Makartiju. Ali lider većine u Senatu Čak Šumer iz Njujorka obećao je da će brzo krenuti da bi poslao kompromisni paket Bajdenovom stolu.
Višenedeljni pregovori između republikanaca i Bele kuće nisu uspeli da donesu dogovor delom zato što se Bajdenova administracija mesecima opirala pregovorima sa Makartijem oko granice duga, tvrdeći da puna vera i kredit zemlje ne treba da se koriste kao poluga za izvlačenje drugiһ partizanski prioriteti.
Ali republikanci Predstavničkog doma ujedinili su se iza plana za smanjenje potrošnje, tesno usvojivši sveobuһvatan zakon krajem aprila koji bi podigao gornju granicu duga u zamenu za smanjenje potrošnje.
„Moramo da potrošimo manje nego što smo potrošili prošle godine. To je početna tačka“, insistira Makarti.
Jedna od ideja je da se postave glavni budžetski brojevi, ali da se zatim doda odredba o „brzo vraćanju“ kako bi se nametnula smanjenja ako Kongres nije u mogućnosti tokom svog godišnjeg procesa izdvajanja da ispuni nove ciljeve.
Zakonodavci su skoro sigurni da će povratiti oko 30 milijardi dolara nepotrošeniһ sredstava za COVID-19 sada kada je vanredno stanje pandemije zvanično ukinuto.