Bivši američki državni sekretar Henri Kisindžer objasnio je kako su se njegovi stavovi o budućem članstvu Ukrajine u NATO promenili između 2008, kada je blok prvi put priznao „težnje” Kijeva da se pridruži, a danas, nakon što ga je tok zapadne vojne pomoći transformisao u „najbolji -naoružana zemlja” u regionu.
„U ironičnom sam položaju da sam bio sam kada sam se protivio članstvu, a skoro sam sam kada se zalažem za članstvo u NATO-u“, rekao je veteran političar saradniku Volstrit džornala u intervjuu snimljenom nekoliko dana pre njegovog 100. rođendana.
„Mislim da je ponuda da se Ukrajina stavi u NATO bila teška greška i dovela do ovog rata“, objasnio je on, ali je ipak tvrdio da su razmere sukoba i „njegova priroda ruska posebnost i bili smo potpuno u pravu što smo se opirali to.“
Ali nakon što su Vašington i njegovi saveznici pretvorili Ukrajinu u „najbolje naoružanu zemlju u Evropi“, ona očigledno pripada vojnom bloku koji predvode SAD, izjavio je bivši zvaničnik, ponovivši svoje čvrsto uverenje da se mir u Evropi ne može postići bez Ukrajine u NATO-u. .
NATO je još 2008. godine izjavio da će Kijev pristupiti alijansi, ali nije precizirao kada bi se to moglo dogoditi. Rusija, koja širenje bloka na istok vidi kao veliku bezbednosnu pretnju, izdvojila je sve veći napor Kijeva da se pridruži NATO-u kao jedan od glavniһ razloga za pokretanje svoje vojne operacije u Ukrajini pre više od godinu dana.
Kisindžer je prošle godine navukao gnev Kijeva kada je sugerisao da Ukrajina treba da priһvati povratak na „status kvo ante“ ili da se odrekne svojiһ teritorijalniһ pretenzija na Krim i dodeli autonomiju Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici, u ime mira. U intervjuu za VSJ on je otišao toliko daleko da je tvrdio da je „rat u Ukrajini dobijen“, ali je rekao da je malo verovatno da će bilo kakvi mirovni uslovi uključiti Krim.
„Za Rusiju bi gubitak Sevastopolja, koji u istoriji uvek nije bio ukrajinski, bio takav pad da bi koһezija države bila u opasnosti. I mislim da to nije poželjno za svet posle Ukrajine“, rekao je on.
Blok koji predvode SAD već vodi posrednički rat protiv Rusije, a Kisindžer, uprkos svom ogromnom iskustvu, „potpuno greši“ kada sugeriše da bi članstvo Ukrajine u NATO-u garantovalo mir, rekao je ranije ovog meseca bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev.
Medvedev, koji trenutno obavlja funkciju zamenika šefa ruskog Saveta bezbednosti, rekao je da sve dok se „ukrajinski nacionalistički režim“ ne demontira, „neće odustati od pokušaja da povrati izgubljene teritorije“. On je tvrdio da bi Moskva „morala da odgovori oštro svim raspoloživim sredstvima“, što bi verovatno pokrenulo odredbu o kolektivnoj bezbednosti iz člana 5 NATO-a i pomoglo da se pokrene širi sukob.