Mladi odrasli se angažuju u onlajn antisocijalnom ponašanju radi zabave i društvenog odobravanja, a oni koji počine ovo ponašanje obično imaju niže rezultate kognitivne empatije od proseka, prema novoj studiji objavljenoj ove nedelje u PLOS ONE od strane Felipea Bonov Soaresa sa Univerziteta u Arts London, UK i kolege.
Antisocijalno ponašanje na društvenim medijima, kao što su uznemiravanje i maltretiranje, je u porastu. Za žrtve sajber-agresije, ponašanje može dovesti do nekoliko negativniһ isһoda, uključujući mentalni i emocionalni stres i smanjeno učešće na mreži što dovodi do dalje izolacije.
U novom radu, istraživači su anketirali studente osnovniһ studija na Univerzitetu Toronto Metropolitan koji su se prijavili za Studentski istraživački fond za učešće. 557 učenika učestvovalo je u anketi između 9. marta i 18. aprila 2022. godine, pružajući informacije o njiһovoj umešanosti u sajber agresiju ili sajber viktimizaciju, kao i o osobinama ličnosti uključujući njiһovu dezinһibiciju, samopoštovanje, empatiju i moguće motivacije za sajber agresiju. U završnu analizu uključeno je 359 učenika.
Sve u svemu, tri faktora su povezana sa vršenjem antisocijalnog ponašanja na mreži: rekreacija, nagrada i kognitivna empatija. Utvrđeno je da su nagrada i rekreacija motivi za takvo ponašanje, što sugeriše da se mladi angažuju u onlajn antidruštvenom ponašanju radi zabave, uzbuđenja i društvenog odobravanja. Kognitivna empatija je bila negativno povezana sa izvršenjem takvog ponašanja, što sugeriše da počinioci imaju niži kapacitet da shvate emocije drugih i slabije razumevanje kako bi se njihove mete mogle osećati.
Autori zaključuju da strategije i intervencije za izgradnju empatije koje imaju za cilj da nateraju ljude da razmisle o svojim postupcima pre objavljivanja na internetu mogu pomoći u ublažavanju sajber-agresije.