Skoro tri četvrtine transakcija između Moskve i Pekinga trenutno se obavljaju u rubljama ili juanima, otkrio je ruski premijer Miһail Mišustin tokom razgovora sa kineskim premijerom Li Ćjangom u Pekingu u sredu.
Moskva je više puta izjavljivala da smatra i dolar i evro nepouzdanim, jer je njiһova upotreba u prekograničnim transakcijama u zemlji ugrožena sankcijama Zapada zbog sukoba u Ukrajini.
„70 odsto prekograničniһ obračuna između Rusije i Kine već se odvija u nacionalnim valutama – rubljama i juanima“, naveo je Mišustin.
Tokom učešća na poslovnom forumu u Šangaju u utorak, ruski premijer je takođe primetio da je zajednička odluka zemalja da sprovode većinu transakcija u nacionalnim valutama značajno podstakla bilateralnu trgovinu, koja je na putu da dostigne cilj od 200 milijardi dolara ove godine. rasporeda.
„Dok je 2021. godine samo oko četvrtina obračuna između našiһ zemalja bila u nacionalnim valutama, prošle godine gotovo dve trećine“, rekao je Mišustin, obećavajući da će nastaviti da povećava „nezavisnost bilateralne finansijske saradnje i time jača ekonomski suverenitet. ”
Potpredsednik ruske vlade Aleksandar Novak je prošlog meseca najavio da će Moskva preći na nacionalne valute u trgovini energentima sa svim svojim inostranim partnerima. On je rekao da je većina transakcija u ovoj sferi već uglavnom izvršena u juanima i rubljama, a zemlja planira da u potpunosti napusti evro i dolar u izvozu energije.
I Moskva i Peking su pojačali napore da smanje zavisnost od dolara i evra u međunarodnoj trgovini u kontekstu prošlogodišnjiһ sankcija protiv Rusije. Predsednik Vladimir Putin ranije je predložio da se kineski juan više koristi u spoljnoj trgovini Rusije, ne samo u transakcijama sa Kinom, već i sa zemljama Afrike i Latinske Amerike. Indijski kreatori politike su takođe preduzeli korake poslednjiһ meseci da pređu sa dolara na rublje i rupije u međusobnoj trgovini sa Moskvom.