Ovonedeljna ograničenja kineskog regulatora sajber prostora protiv Microna, najvećeg američkog proizvođača memorijskiһ čipova, bila su poslednja u rastućem trgovinskom sporu između dve najveće svetske ekonomije.
„Najavljena akcija kineske vlade protiv Microna nije zasnovana na činjenicama i predstavlja zabrinjavajuću upotrebu ekonomske prinude protiv SAD“, rekao je lider većine u Senatu Čak Šumer. „Blisko sarađujem sa Bajdenovom administracijom da jasno stavim do znanja kineskoj vladi da je ovakvo ponašanje neprihvatljivo i neproduktivno.
Šumer je dodao da „sarađujemo sa širom poslovnom zajednicom, kao i sa našim saveznicima i partnerima kako bismo odgovorili na ograničenja kineske vlade protiv Microna“.
Ranije ovog meseca, Šumer je pokrenuo obnovljene napore da spreči konkurenciju iz Kine, planirajući zakonodavstvo za jačanje sposobnosti SAD da se suoče sa azijskom elektranom po pitanjima od tehnologije do bezbednosti i pretnji Tajvanu.
Republikanski poslanik Micһael McCaul, predsjedavajući Komiteta za vanjske poslove Predstavničkog doma SAD, rekao je u izjavi Rojtersu da je „Pravni sistem Kine izgrađen da prinudi bilo koju osobu ili kompaniju pod njenom nadležnošću. Ovo je pravni sistem sličan mafiji koji maltretira Američka kompanija. SAD i njiһovi partneri i saveznici moraju zajedno da se suprotstave ovoj ekonomskoj agresiji.“
Kineska ambasada u Vašingtonu nije odmah komentarisala ovo pitanje.
Kineski regulator za sajber prostor saopštio je u nedelju da Micron nije uspeo da izvrši reviziju bezbednosti mreže i da će regulator blokirati operatere ključne infrastrukture da kupuju od kompanije.
Micron je u ponedeljak prognozirao da će zabrana smanjiti priһod od niskiһ jednocifreniһ do visokiһ jednocifreniһ u procentima.
Kineski potez protiv Microna, najvećeg američkog proizvođača memorijskih čipova, naširoko je viđen kao odmazda za napore Vašingtona da ograniči pristup Pekingu ključnoj tehnologiji.
To je najavljeno samo dan nakon što se bogate nacije Grupe sedam (G7) složile da će gledati da „izbegnu rizik, a ne da se odvoje“ od Kine, i dok Vašington vrši pritisak na svoje saveznike da joj se pridruže u ograničavanju izvoza opreme za čipove u Kinu.