EU treba da ponudi stvarnu alternativu kineskim ekonomskim projektima za zemlje globalnog juga, izjavila je u subotu predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
EU i nacije istomišljenika moraju da iskoriste „prozor mogućnosti“ jer „mnoge zemlje globalnog juga traže alternativne opcije finansiranja“, rekla je ona na samitu G7 u japanskoj Hirošimi.
Von der Lajen je tvrdila da kineska inicijativa Pojas i put – globalna strategija ulaganja u infrastrukturu koja je predstavljena pre deset godina – gubi na privlačnosti jer su mnoge zemlje imale „loša iskustva sa Kinom“.
„Uzeli su kineske kredite i završili u dužničkoj krizi“, naveo je zvaničnik EU, dodajući da evropski blok i G7 moraju da popune prazninu.
„Želimo da stavimo bolju ponudu na sto. Ako smo u trci, mi smo u trci za vrh“, rekla je fon der Lajen. Ona je dodala da EU pokreće 90 „vodećih projekata“ na različitim kontinentima kao deo svoje investicione šeme Global Gatevai.
Reči Von der Lajen su usledile kada su zemlje G7 usvojile zajedničku izjavu u kojoj se Peking optužuje za „ekonomsku prinudu“ i krađu tehnologije.
Kina je zauzvrat više puta optuživala članice G7 za zloupotrebu trgovinskih propisa kako bi nametnule svoju volju drugima.
Peking je takođe demantovao tvrdnje da projekat Pojas i put šteti drugim nacijama. „Takozvana kineska dužnička zamka je laž koju su izmislile SAD i neke druge zapadne zemlje“, rekao je prošle godine portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin.