Japan i Nemačka žele preispitivanje „globalnog juga“

Japan i Nemačka žele preispitivanje „globalnog juga“

Japan i Nemačka kažu da je vreme za preispitivanje načina na koji se neke od najmoćnijih svetskih institucija – uključujući Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija – bave zemljama u usponu.

Na ovogodišnjem samitu Grupe sedam (G7) u Hirošimi u fokusu je bio pristup takozvanom „Globalnom jugu“, skraćenica za neke zemlje sa niskim i srednjim prihodima, uključujući Indiju.

Interes nije samo altruistički. Bogate demokratije u svetu iskosa gledaju na veliki otisak Kine širom sveta u razvoju i brinu se zbog njenog uticaja na lance snabdevanja i kritične minerale.

Neki od kineskih kredita su zemlje u razvoju ostavili „zarobljene u dugovima“, rekla je američka sekretarka finansija Dženet Jelen. Kina, koja je pozajmila stotine milijardi dolara za izgradnju infrastrukture u zemljama u razvoju, nazvala je te opaske „neodgovornim“ i rekla da bi Sjedinjene Države trebalo da preduzmu praktične akcije da pomognu zemljama u razvoju.

Japan i Nemačka godinama se zalažu za reformu Saveta bezbednosti. Zajedno sa Brazilom i Indijom su se zalagali za stalna mesta.

Taj napor je ponovo dobio podsticaj na G7 u subotu kada su se japanski premijer Fumio Kišida i brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva sastali na marginama samita i dogovorili da rade na reformi u Savetu kao nestalni članovi.

Nemački kancelar Olaf Šolc rekao je da međunarodne organizacije moraju da se menjaju kao i svet.

„Svaki funkcionalni međunarodni poredak mora da odražava multipolarni karakter sveta“, rekao je on u ponedeljak u Berlinu.

„Jedno- ili bipolarni svet od juče je možda bilo lakše oblikovati – barem za moćne“, dodao je on. „Ali to više nije svet u kome živimo.

Inicijativa dolazi dok Japan i druge članice G7 pokušavaju da angažuju globalni jug, dok se zemlje G7 bore da ostanu relevantne usred sve većeg kineskog uticaja u zemljama u razvoju.

Ekonomski uticaj G7 se takođe smanjio. Ekonomije G7 činile su 29,9% globalnog BDP-a 2023. godine, što je pad sa 50,7% iz 1980. godine, prema Međunarodnom monetarnom fondu.

Japanac Kišida rekao je da je uloga njegove zemlje da premosti jaz između G7 i globalnog juga u oblastima kao što su energija i sigurnost hrane.

Tokio je ove godine najavio novi program bezbednosne pomoći, Prekomorska bezbednosna pomoć, koji će obezbediti vojnu opremu koja će pomoći zemljama u razvoju da ojačaju bezbednost sa ciljem da se suprotstave kineskom pritisku, rekao je japanski zvaničnik.