Menopauza označava kraj reproduktivnih godina. Fluktuirajući nivoi hormona mogu dovesti do raznih neželjenih simptoma, uključujući valunge, noćno znojenje i probleme sa spavanjem.
Još jedna uobičajena pritužba je višak kilograma.
Dr Juliana Kling sa klinike Maio objašnjava šta se krije iza povećanja telesne težine tokom menopauze i šta osoba može da uradi da bi se borila protiv toga.
Ako prolazite kroz menopauzu i ako vam je teže nego ikada da održite zdravu težinu, niste sami.
„Menopauza se dijagnostikuje klinički i retrospektivno kao 12 meseci nakon poslednjeg menstrualnog ciklusa. Povećanje telesne težine je jedna od stvari koje će mnoge, ako ne i sve, moje pacijentkinje u menopauzi podeliti sa mnom da imaju simptome povećanja telesne težine. To može biti zaista izazovno jer vaš metabolizam počinje da se zaista smanjuje oko srednjeg života“, kaže dr Kling.
Ona preporučuje redovnu vežbu za zdravlje vašeg srca. Menopauza je vreme da se oslonite na te zdrave navike.
„Uobičajeno, te navike zdravog načina života će pružiti najviše uspeha u pomaganju tokom tranzicije menopauze. U stvari, vidimo prilično dobre podatke da gubitak težine ili upravljanje težinom može biti od pomoći za upravljanje simptomima menopauze, tako da se fokusiranje na zdravu ishranu, na vežbanju, sve to može pomoći. Vežbanje čak može pomoći i kod seksualnog funkcionisanja. Prepoznajući kada radite te stvari, dobijate višestruke koristi od toga“, kaže dr Kling.
Prekomerna težina, posebno oko stomaka ili srednjeg dela, povećava rizik od mnogih problema, tako da je važno voditi zdrav, aktivan način života. Evo nekoliko načina da pomognete.
Krećite se više. Važna je fizička aktivnost. Ne morate da idete u teretanu ako vam to nije ono što vam čini prijatnim. Probajte brzo hodanje, trčanje, vožnju biciklom, plivanje ili aerobik u vodi. Ako ste početnik, počnite sa 10 minuta dnevno i postepeno povećavajte intenzitet i trajanje. Vežbe treninga snage se preporučuju najmanje dva puta nedeljno.
Možda će vam trebati oko 200 kalorija manje dnevno kada dostignete 50 ili 60 godina. Birajte sveže povrće, integralne žitarice, manje slatkiša i alkohola. Maslinovo ulje, mahunarke, orasi, soja, riba i nemasni mlečni proizvodi su dobar izbor. Meso, kao što je crveno meso ili piletina, treba jesti u ograničenim količinama. Deserti sa svežim voćem su odličan izbor.