Vojska Mjanmara uvezla je oružje i srodni materijal u vrednosti od najmanje milijardu dolara iz Rusije, Kine i drugih zemalja od februarskog puča iz februara 2021, od kojih je neke koristila za zločine nad civilima, navodi UN. izveštaj objavljen u sredu, prenosi AP.
Oružje nastavlja da pristiže vojsci uprkos ogromnim dokazima o njenoj odgovornosti za zločine, uključujući neka koja predstavljaju ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, rekao je Tom Endruz, nezavisni istražitelj UN za ljudska prava u Mjanmaru.
Izveštaj je takođe identifikovao Singapur kao među glavnim dobavljačima, a slede ga Indija i Tajland.
Mjanmar je zaglibljen u sukobima zbog političke krize koja je pokrenuta kada je vojska preuzela vlast. Njegovo preuzimanje je izazvalo široke mirne proteste koje su snage bezbednosti ugušile smrtonosnom silom, što je izazvalo oružani otpor širom zemlje koji vojska nije mogla da uguši.
Izveštaj dokumentuje preko 12.500 kupovina koje su isporučene direktno vojsci Mjanmara ili poznatim mjanmarskim trgovcima oružjem koji rade za vojsku od 1. februara 2021, kada je vojska zbacila izabranu vladu Aung San Su Ći, do decembra 2022, rekao je Endruz na konferencija za novinare.
On je rekao da je obim i raznovrsnost opreme koju je vojska dobila „zapanjujuća“, u rasponu od borbenih aviona i jurišnih helikoptera i dronova do naprednih raketnih sistema, nadogradnje tenkova, sofisticirane komunikacione opreme, radarskih kompleksa i komponenti za pomorske brodove.
Endruz je rekao da je dobio „veoma verodostojne i detaljne informacije iz poverljivih izvora“ koje identifikuju glavne mreže i kompanije uključene u trgovinu oružjem sa Mjanmarom. Preko 947 miliona dolara od milijardu dolara u opremi otišlo je direktno u subjekte pod kontrolom vojske Mjanmara, rekao je on.
Izveštaj identifikuje oružje i materijal u vrednosti od 406 miliona dolara koji su otišli mjanmarski hunti iz Rusije, 267 miliona dolara iz Kine, 254 miliona dolara iz Singapura, 51 milion dolara iz Indije i 28 miliona iz Tajlanda.
Od puča, navodi se u saopštenju, ruske privatne i državne kompanije prenele su hunti borbene avione i njihove rezervne delove, napredne raketne sisteme, izviđačke i jurišne dronove, jurišne helikoptere i druge sisteme.
Brojne privatne i državne kompanije registrovane u Kini i Hong Kongu snabdevale su vojsku Mjanmara širokim spektrom naoružanja, opreme i sirovina između oktobra 2021. i decembra 2022., uključujući napredne borbene avione, lake jurišne avione, nadogradnje tenkova i popravke za Kineze borbeni avioni, koji čine flotu vazduhoplovnih snaga Mjanmara, navodi se u izveštaju.
Takođe su isporučivali aluminijum, bakar, čelik, gumu i maziva za upotrebu u domaćoj proizvodnji oružja u Mjanmaru, navodi se u saopštenju.
Za razliku od Rusije i Kine, iu manjoj meri Indije, Endruz je rekao da nije dobio nikakvu informaciju koja ukazuje na to da su vlade Singapura ili Tajlanda odobrile ili prenele oružje vojsci Mjanmara.