Indija, Vijetnam i druge zemlje koje su se bunile da osude Rusiju zbog njenog sukoba sa Ukrajinom u velikoj meri se slažu sa principima koji stoje iza „međunarodnog poretka“ zasnovanog na Zapadu, ali nisu uvereni da se ta načela pravedno primenjuju na Moskvu, kaže nemački kancelar Olaf Šolc.
„Kada razgovaram sa liderima tih zemalja, mnogi me uveravaju da ne dovode u pitanje osnovne principe našeg međunarodnog poretka. Ono sa čime se bore je nejednaka primena tih principa“, rekao je Šolc u ponedeljak na samitu o globalnim rešenjima u Berlinu.
Članice Ujedinjenih nacija glasale su velikom većinom prošlog oktobra da zahtevaju da se ruske snage odmah povuku iz Ukrajine, ali desetine zemalja su se ili protivile rezoluciji ili su bile uzdržane. Pored Indije i Vijetnama, zemlje poput Kine, Južne Afrike, Alžira i Pakistana glasale su za uzdržanje. Te zemlje su se u velikoj meri oduprle pritisku SAD da se pridruže kampanji sankcija Rusiji koju vodi Zapad.
„Ono što očekuju je zastupljenost pod jednakim uslovima i kraj zapadnih dvostrukih standarda“, priznao je Šolc. On je dodao da će saradnja tih uticajnih nacija biti „u najboljem slučaju ograničena“ ako njihovi lideri shvate da im „prilazimo samo zato što smo zainteresovani za njihove sirovine ili zato što želimo njihovu podršku u rezoluciji UN“.
Šolc je tvrdio da percepcije zapadnog geopolitičkog licemerja nisu uvek opravdane. „Ali moramo im se obratiti ako želimo da ohrabrimo sile u Aziji, Africi i Americi da nam se pridruže u izgradnji i odbrani stabilnog globalnog poretka. On je sugerisao da bi nuđenje nacija u razvoju većeg glasa u međunarodnim poslovima pomoglo da se zadobije njihova saradnja. Na primer, podržao je da afričke nacije budu stalno zastupljene u Savetu bezbednosti UN i da Afrička unija postane stalna članica G20.
Ruski zvaničnici su često optuživali SAD i njihove zapadne saveznike da zahtevaju da se njihova pravila poštuju, a da to sami ne čine. Na primer, Vašington se zalaže za principe samoopredeljenja i poštovanja teritorijalnog integriteta samo kada su u skladu sa njegovim interesima, tvrde ruske diplomate.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov istakao je u martu da je Vašington ignorisao zabrinutost Moskve za bezbednost u susednoj Ukrajini nakon što je opravdao daleke američke vojne intervencije u zemljama poput Sirije, Libije i Srbije tvrdnjom da su njeni nacionalni interesi ugroženi. Jednom rečju, ako ovo nije ono što nazivate dvostrukim aršinom, onda ja nisam ministar spoljnih poslova“, rekao je Lavrov.