Nedavno, hladnog jutra, dr Karlos Ortunjo je uskočio u mali električni automobil da bi proverio pacijenta na periferiji glavnog grada Bolivije La Paza, nesiguran da li će vozilo moći da se nosi sa strmim, krivudavim ulicama grada.
„Mislio sam da će zbog topografije grada biti teško, ali on je odličan penjač“, rekao je Ortunjo o svom iskustvu vožnje Kuantumom, prvim električnim vozilom koje je ikada napravljeno u Boliviji. „Razlika u odnosu na vozilo na benzin je ogromna.“
Ortunova kućna poseta automobilom veličine kolica za golf bila je deo programa koji je sponzorisala vlada i koji dovodi doktore pacijentima koji žive u naseljima udaljenim od centra grada. Program „Doktor u vašoj kući“ pokrenula je prošlog meseca opština La Paz koristeći flotu od šest električnih vozila koje proizvodi Kuantum Motors, jedini proizvođač električnih automobila u zemlji.
„To je pionirska ideja. Pomaže u zaštiti zdravlja onih kojima je potrebna, istovremeno štiteći životnu sredinu i podržavajući lokalnu proizvodnju“, rekao je gradonačelnik La Paza Ivan Arijas.
Program bi takođe mogao da pomogne u jačanju kompanije Kuantum Motors koju je pre četiri godine pokrenula grupa preduzetnika koji veruju da će električna vozila transformisati automobilsku industriju u Boliviji, zemlji bogatoj litijumom, gde je jeftini, subvencionisani uvozni benzin još uvek norma.
Napravljen kao kutija, Kuantum se kreće brzinom ne većom od 56 km/h, može se puniti iz kućne utičnice i može preći 80 kilometara pre punjenja. Njegovi kreatori se nadaju da će automobil od 7.600 dolara pomoći da se ožive snovi o ekonomiji na litijumski pogon i da će električni automobili biti nešto što će mase prihvatiti.
„E-mobilnost će preovladati širom sveta u narednih nekoliko godina, ali će biti drugačije u različitim zemljama“, kaže Hose Karlos Markes, generalni direktor Kuantum Motorsa. „Tesla će biti dominantan igrač u SAD, sa svojim brzim, autonomnim automobilima. Ali u Latinskoj Americi, automobili će biti kompaktniji, jer su naše ulice sličnije ulicama Bombaja i Nju Delhija nego ulice Kalifornije.“
Ali potraga kompanije da podstakne e-mobilnost u južnoameričkoj zemlji bila je izazovna. Za četiri godine otkako je objavio svoje prve EV, Kuantum Motors je prodao jedva 350 automobila u Boliviji i neotkriven broj jedinica u Peruu i Paragvaju. Kompanija takođe planira da otvori fabriku u Meksiku kasnije ove godine, iako nisu dati dodatni detalji o obimu proizvodnje tamo.
Ipak, opklada kompanije Kuantum Motors na automobile na baterije ima smisla kada su u pitanju resursi Bolivije. Sa procenjenih 21 milion tona, Bolivija ima najveću svetsku rezervu litijuma, ključnu komponentu u električnim baterijama, ali tek treba da izvuče – i industrijalizuje – svoje ogromne resurse metala.
U međuvremenu, velika većina vozila u prometu i dalje se pokreće na fosilna goriva, a vlada nastavlja da sipa milione dolara subvencionišući uvozno gorivo koje potom prodaje po pola cene domaćem tržištu.
„Kvantum (auto) je možda jeftin, ali ne mislim da ima kapacitet automobila na benzin“, kaže Marko Antonio Rodrigez, automehaničar u La Pazu, iako priznaje da bi ljudi mogli da promene mišljenje kada Vlada ukida subvencije za benzin.
Uprkos izazovima koji predstoje, proizvođači Kuantum automobila se nadaju da će programi kao što je „Medico en tu casa“, za koji je planirano da se udvostruči i proširi na druga naselja sledeće godine, pomoći da se poveća proizvodnja i proizvodi više električnih vozila širom regiona. .
„Spremni smo da rastemo“, rekao je Markes. „Naš inventar je rasprodat do jula.“