Utvrđeno je da se dugi rizik od COVID-a povećava sa niskim nivoom vitamina D, prema istraživanju predstavljenom na 25. Evropskom kongresu endokrinologije u Istanbulu. Nalazi sugerišu da bi pojedincima trebalo da se provere nivoi vitamina D nakon COVID-19.
Takođe poznat kao post COVID-19 sindrom, dugi COVID je novo stanje u kojem efekti COVID-19 traju više od 12 nedelja nakon dobijanja početne infekcije. Studije su pokazale da pogađa 50% do 70% pacijenata koji su ranije bili hospitalizovani zbog COVID-19, ali se vrlo malo zna o tom stanju. Jedan faktor rizika za lošije ishode za hospitalizovane pacijente sa COVID-19, kao što su intubacija i mehanička ventilacija ili smrt, je nizak nivo vitamina D, ali njegova uloga u dugotrajnom COVID-u nije adekvatno istražena.
Za ovu studiju, koju je podržao Abiogen Pharma SpA, istraživači sa Univerziteta Vita-Salute San Raffaele i bolnice IRCCS San Raffaele u Milanu pregledali su 100 pacijenata starosti 51–70 godina, sa i bez dugotrajnog COVID-a. Izmerili su nivoe vitamina D kada su prvi put primljeni u bolnicu zbog COVID-19 i šest meseci nakon otpuštanja, i otkrili su niže nivoe vitamina D kod pacijenata sa dugotrajnim COVID-om u poređenju sa onima bez. Ovaj rezultat je bio očigledniji kod pacijenata koji su tokom šestomesečnog praćenja iskusili simptome „magle u mozgu“, kao što su zbunjenost, zaboravnost i loša koncentracija.
Istraživači su uključili pacijente bez ikakvih bolesti kostiju i samo one koji su otišli u bolnicu zbog COVID-19, a da nisu završili u jedinicama intenzivne nege (ICU). Poklapali su dve grupe, sa i bez dugog COVID-a, u pogledu starosti, pola, postojećih hroničnih bolesti i težine COVID-19. „Prethodne studije o ulozi vitamina D u dugotrajnom COVID-u nisu bile konačne uglavnom zbog mnogih zbunjujućih faktora“, rekao je glavni istraživač profesor Andrea Giustina. „Visoko kontrolisana priroda naše studije pomaže nam da bolje razumemo ulogu nedostatka vitamina D u dugotrajnom COVID-u i utvrdimo da verovatno postoji veza između nedostatka vitamina D i dugog COVID-a.
Dok profesor Giustina priznaje da su potrebne veće studije da bi se potvrdila ova veza, on i njegov tim su sada fokusirani na otkrivanje da li suplementi vitamina D mogu smanjiti rizik od dugog COVID-a. „Naša studija pokazuje da je veća verovatnoća da će pacijenti sa COVID-19 sa niskim nivoom vitamina D razviti dugi COVID, ali još nije poznato da li bi dodaci vitamina D mogli poboljšati simptome ili u potpunosti smanjiti ovaj rizik.
Rezultati ove studije su takođe nedavno objavljeni u časopisu The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.