Rekordan broj migranata koji prelaze Mediteran

Rekordan broj migranata koji prelaze Mediteran

Broj ilegalnih imigranata koji su putovali centralnim mediteranskim putem u EU porastao je na rekordnih 42.165 u prva četiri meseca ove godine, prema agenciji za bezbednost granica, Fronteks. Agencija je za porast okrivila konkurenciju među trgovcima ljudima koja snižava cenu prelaza.

Broj od 42.165 predstavlja povećanje od 300% u odnosu na isti period 2022. godine, pri čemu više od polovine svih ilegalnih imigranata koji ulaze u EU sada ide centralnom mediteranskom rutom – često opasno putovanje od Libije ili Tunisa do Italije ili Malte.

„Nikad ranije nisam video ovo“, rekao je u petak šef Fronteksa Hans Lajtens francuskoj novinskoj agenciji AFP. „Posebno iz Tunisa, trenutno vidimo, u poređenju sa prošlom godinom, to je rast od 1.100 odsto.

Leijtens je rekao da je porast bio podstaknut sve organizovanijim trgovcima ljudima koji koriste improvizovane metalne čamce koji se mogu proizvesti od nešto više od 1.000 dolara i sastaviti za jedan dan na jednoj libijskoj plaži. Niža cena čamaca, zajedno sa konkurencijom među rivalskim krijumčarskim bandama, smanjila je cenu putovanja.

„Niže cene znače da moraju da imaju veće količine. Dakle, postoji razlog da se zalažu za više“, dodao je on. „Tako da to takođe može biti objašnjenje za brojke u ovom trenutku“.

Tokom vrhunca migrantske krize 2015. godine, većina onih koji su putovali u EU dolazila je iz Sirije i sa Bliskog istoka. U 2023., prvih pet zemalja porekla su Obala Slonovače, Gvineja, Egipat, nepoznate nacije i Pakistan. Trenutno nema oružanih sukoba ni u jednoj od ovih zemalja.

Dok su grupe za ljudska prava optužile Fronteks da je ilegalno potiskivao migrantske čamce, Leijtens je negirao te tvrdnje, rekavši da njegova agencija ponekad dozvoljava libijskoj obalskoj straži da vrati ova plovila na obalu, što je „nešto potpuno drugačije“.

Brojne zemlje EU, uključujući Austriju i Grčku, zahtevale su da blok učini više da ojača svoje spoljne granice protiv ilegalnog ulaska, nakon što je prošle godine zabeležen najveći broj pokušaja ilegalne imigracije od 2016. Više od 80% pokušaja ulaska je učinjeno od strane odraslih muškaraca.