Globalni proizvođači baterija pretvaraju nekadašnji depresivni severni francuski region u proizvodni centar 21. veka i ključni evropski izvor nove energetske tehnologije.
Tajvanski proizvođač baterija Prologium postao je u petak najnovija grupa koja je najavila fabriku u regionu Hauts de France, dom mnogih gradova koji su u nevolji proveli decenije u zastoju nakon kolapsa lokalne industrije čelika i rudarstva.
Investicija od 5,2 milijarde evra u luku Denkerk usledila je nakon sličnih poteza rivalskih proizvođača energetskih ćelija u toj oblasti, koja se graniči sa Belgijom i koja se može pohvaliti dobrom povezanošću puteva i luka.
Evropski proizvođač ACC – veza između Stellantisa, TotalEnergiesa i Mercedesa – odabrao je grad Billi-Berclau za svoju fabriku, dok se kinesko-japanska grupa Envision odlučila za Douai, oko 30 kilometara južno od regionalnog centra Lila.
Verkor sa sedištem u Francuskoj takođe je odabrao Denkerk, dubinsku luku poznatu po tome što je bila poprište haotičnog povlačenja saveznika u ranim fazama Drugog svetskog rata.
„Pošteno je reći da postoji razvojni ekosistem za baterije u severnoj Francuskoj“, rekao je potpredsednik za međunarodni razvoj kompanije Prologium u saopštenju koje je objavilo novu fabriku u petak.
Vest o investiciji navela je francuskog predsednika Emanuela Makrona da u petak otputuje u Denkerk, dajući mu priliku da naglasi svoje ambicije da ponovo industrijalizuje Francusku nakon decenija kada je ta zemlja otpuštala poslove u Kini i drugim zemljama sa nižim troškovima.
Bivši investicioni bankar pro-poslovni, 45, smanjio je poreze, olabavio zakon o radu i ponudio podsticaje za investicije od dolaska na vlast 2017. u pokušaju da smanji nezaposlenost i privuče kompanije.
„Ponosan sam što mogu da kažem ovde, na tržištu rada koje decenijama poznaje fabrike koje se zatvaraju, da smo u procesu njihovog ponovnog otvaranja, radi industrijalizacije“, rekao je Makron dok je posetio fabriku aluminijuma.
On je takođe najavio novu investiciju od 1,5 milijardi evra u Denkerku francuske nuklearne grupe Orano i kineske firme KSTC za proizvodnju katodnih komponenti koje se koriste u litijumskim baterijama.
Tokom poslednjih 40 godina, Francuska je u proseku gubila 50.000 industrijskih poslova svake godine, prema Makronovom kabinetu.
Region Hauts de France je nekada bio jedno od industrijskih središta Francuske, ključni izvor tekstila, uglja, čelika, a zatim i vozila kako je proizvodnja automobila počela da se razvija sredinom prošlog veka.
Uprkos nizu zatvaranja fabrika, ova potonja industrija je opstala, pri čemu je region danas najveći izvor vozila u Francuskoj, prema lokalnom investicionom telu Nord Frans Invest.
U njemu se nalazi sedam lokacija za proizvodnju automobila, uključujući Tojotu, Reno i Stelantis, kao i gustu mrežu dobavljača komponenti – ključni razlog zašto proizvođači baterija žele da se pozicioniraju u blizini.
„Strateški je imati ceo sektor“, rekao je šef regiona Gzavije Bertran, citirao je list Mond. „U deceniji smo transformacije.
Investicije bi mogle biti blagodat za ambicioznog konzervativnog političara, prošlogodišnjeg neuspelog predsedničkog kandidata Republikanske partije za koga se još uvek smatra da gaji ambicije da osvoji najvišu političku funkciju u zemlji.
Makron je takođe iz Hauts de Francea, pošto je rođen u Amijenu. Liderka krajnje desnice Marin Le Pen dva puta je izabrana u parlament iz lokalne izborne jedinice u bivšem rudarskom gradu Enen-Bomon.
Njena stranka Nacionalni skup snažno je usađena širom regiona, privlačeći podršku uglavnom belih glasača radničke klase koji su trpeli posledice industrijskog pada Francuske od 1980-ih.
Regionalna stopa nezaposlenosti naglo je pala poslednjih godina, dostigavši 8,7 odsto u poslednjem kvartalu 2022.
Ovo je još uvek više od kopnenog proseka od 7,0 procenata.
To je već dugo bio region sa najvećom stopom siromaštva u kontinentalnoj Francuskoj, sa 18 odsto stanovništva klasifikovano kao ispod granice siromaštva, prema podacima statističke agencije INSEE za 2018.