Crnomorska inicijativa biće okončana 18. maja ukoliko UN ne ispune svoj deo sporazuma i ne omoguće izvoz ruskog žita i đubriva, izjavio je u četvrtak zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Veršinjin.
Prošlogodišnji sporazum, uz posredovanje UN i Turske, predviđao je bezbedan izvoz ukrajinskog žita kroz crnomorske koridore, dok je od SAD i EU zahtevao da uklone prepreke za ruski izvoz. Zapad je tvrdio da nikada nije uveo embargo na žito i đubrivo, dok je Moskva kao problem ukazivala na sankcije za transport, osiguranje i posredništvo.
„Ako Rusija ne dobije garancije, uključujući i đubrivo, crnomorska inicijativa je završena“, rekao je Veršinjin novinarima u Istanbulu, nakon dvodnevnih razgovora o budućnosti aranžmana. „Nema smisla niti smisla da Rusija učestvuje“ u sporazumu osim ako njeni interesi nisu zaštićeni, dodao je diplomata.
Do sada nisu postignuti „nikakvi konkretni rezultati“ u omogućavanju ruskog izvoza, rekao je Veršinjin. Moskva je pristala da produži sporazum do 18. maja, ali ne na neodređeno vreme.
Preostalo je još vremena da se postigne dogovor, rekao je on.
Među konkretnim koracima koje je trebalo preduzeti, Moskva je zahtevala ponovno povezivanje Ruske poljoprivredne banke (Rosselkhozbank) na međunarodni sistem plaćanja SVIFT.
Rusija „ne može da trpi dvostruke standarde“ po kojima se poštuje samo deo sporazuma koji se odnosi na Ukrajinu, rekao je Veršinjin. On je optužio UN i Zapad da pomažu Kijevu da napuni svoje džepove pod maskom „glasne buke o potrebi da se obezbedi sigurnost hrane“ širom sveta.
Ukrajina je prvobitno optužila Rusiju da blokira njen izvoz žitarica i izaziva glad u Africi i delovima Azije. Međutim, ruski izvoz žitarica i đubriva zauzimao je mnogo veći udeo na svetskom tržištu.
Veršinjin je primetio da je najveći deo ukrajinskog žita na kraju otišao u „zemlje koje su dobro hranjene ili sa visokim nivoom prihoda“. U februaru je jedan austrijski medij izvestio da je skoro polovina sve ukrajinske pšenice i kukuruza izvezenih u EU otišla u Španiju, gde su ih proizvođači svetski poznate španske šunke koristili kao stočnu hranu za svinje.