Savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan rekao je višem kineskom savetniku za spoljnu politiku Vang Jiju tokom razgovora u Beču ove nedelje da Bajdenova administracija „gleda da prevaziđe“ tenzije izazvane američkim obaranjem kineskog špijunskog balona koji je prešao kontinentalne Sjedinjene Države, prema jednom visokom zvaničniku Bajdenove administracije, prenosi AP.
Sastanak nisu objavili ni Vašington ni Peking uoči razgovora na visokom nivou u sredu i četvrtak u glavnom gradu Austrije. Bela kuća je opsežne razgovore, u kojima su dvojica lidera provela više od osam sati zajedno, opisala kao „iskrene“ i „konstruktivne“.
Zvaničnik administracije, koji je obavestio novinare pod uslovom anonimnosti da razgovaraju o privatnom sastanku, rekao je da obe strane priznaju da je februarski incident bio „nesrećan” i da sada žele da „ponovno uspostave standardne, normalne kanale komunikacije”.
Razgovori su poslednji u nizu malih znakova da bi tenzije mogle da se smanje između dve najveće svetske ekonomije.
Kako se političko i vojno rivalstvo između Kine i SAD intenzivira, američki zvaničnici i analitičari su zabrinuti da bi nedostatak pouzdanih kriznih komunikacija mogao dovesti do toga da manji sukob preraste u veća neprijateljstva. Oni navode mogućnost komunikacije sa bivšim Sovjetskim Savezom kao omogućavanje da se Hladni rat završi bez nuklearne razmene.
Bela kuća je u saopštenju navela da je sastanak deo „stalnih napora da se održe otvorene linije komunikacije i odgovorno upravljanje konkurencijom“, i da su Salivan i Vang razgovarali o ključnim pitanjima u odnosima SAD i Kine, o tekućoj invaziji Rusije na Ukrajinu, Tajvan, i još.
Salivan je takođe ponovio zabrinutost Bele kuće zbog nedostatka „konstruktivnog angažmana“ Pekinga da iskoristi svoj uticaj da pritisne Rusiju da prekine svoju invaziju na Ukrajinu i pozvao Kinu da učini više da zaustavi kretanje ilegalnih droga, prema zvaničniku administracije. SAD su posebno pritiskale Kinu da obuzda proizvodnju hemikalija prekursora koje se koriste za pravljenje fentanila.
Kineska ambasada u Vašingtonu nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.
Tenzije između zemalja su porasle prošle godine nakon posete tadašnje predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi Tajvanu kojim se demokratski upravlja. Ta poseta, prva od strane sedećeg govornika Predstavničkog doma od Njuta Gingriča 1997. godine, navela je Kinu, koja tvrdi da je ostrvo svoju teritoriju, da pokrene vojne vežbe oko Tajvana.
Odnosi SAD i Kine postali su dodatno zategnuti ranije ove godine nakon što su SAD oborile kineski špijunski balon koji je preletio kontinentalni deo Sjedinjenih Država.
Peking je takođe bio ljut zbog posete tajvanskog predsednika Cai Ing-vena u SAD prošlog meseca, što je uključivalo i susret sa predsednikom Predstavničkog doma Kevinom Makartijem, R-Kalifornija. Govornik je ugostio tajvanskog lidera u Predsedničkoj biblioteci Ronalda Regana u južnoj Kaliforniji.
Ali postoje znaci da dve strane vraćaju diplomatsku komunikaciju na pravi put.
Predsednik Džo Bajden i kineski predsednik Si Đinping razgovarali su u novembru na Baliju u Indoneziji. Državni sekretar Antoni Blinken trebalo je da otputuje u Kinu u februaru, ali je putovanje odloženo nakon incidenta sa špijunskim balonom. Blinken i Vang, glavni kineski diplomata, sastali su se kasnije u februaru na marginama Minhenske bezbednosne konferencije nakon što su SAD oborile balon.
Bela kuća je izrazila interesovanje za odlaganje Blinkenove posete. Sekretar za štampu Bele kuće Karin Žan Pjer ranije ove nedelje rekla je da bi sekretarka finansija Dženet Jelen i sekretarka trgovine Đina Rajmondo takođe mogle da posete Peking u nekom trenutku.
Ovonedeljni razgovori bili su prvi sastanak licem u lice između Salivana i Vanga, koji je prošle godine postavljen u Politbiro Komunističke partije, najviše telo za kreiranje politike koje se sastoji od 24 najviša partijska zvaničnika.
Vang je bio ministar inostranih poslova skoro 10 godina i bio je jedini diplomata unapređen u 24-člani Politbiro.
Ambasador SAD Nikolas Berns i kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang takođe su se sastali u Pekingu ove nedelje, a Bajdenov specijalni izaslanik za klimu Džon Keri razgovarao je prošlog meseca sa svojim kolegom Ksie Zhenhuom.
Berns je, tokom virtuelnog foruma koji je ranije ovog meseca organizovao Stimson centar, rekao da se komunikacija poboljšava.
„Da, imali smo slučajeve kada smo želeli da vodimo određene razgovore na visokom nivou kada to nije bilo moguće“, rekao je Berns. „Ali moram da kažem da je poslednjih nedelja, u poslednjih mesec dana, postojala dosledna komunikacija između mene i visokih zvaničnika u ministarstvu spoljnih poslova, mojih kolega u misiji SAD i njihovih kolega u ministarstvu spoljnih poslova ovde.