Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena prodala je oružje najmanje 57 odsto autoritarnih režima u svetu 2022. godine, prema analizi koju je u četvrtak objavio Intercept.
U podužem pregledu američkih praksi trgovine oružjem i nedavno objavljenim vladinim podacima, američka publikacija je primetila da Vašington čini oko 40% globalne prodaje oružja svake godine od kraja Hladnog rata.
Dodaje se da su, prema sistemu klasifikacije osmišljenom na Univerzitetu u Geteborgu u Švedskoj, Sjedinjene Države distribuirale oružje 2022. u najmanje 48 od 84 (57%) zemalja koje su u projektu „Varieties of Democraci“ opisane kao pod autokratskim ili autoritarna vladavina.
Švedska studija je kategorisala globalne vlade na skali u rasponu od „zatvorene autokratije“ do „liberalne demokratije“, uglavnom koristeći metodologiju da se utvrdi koliko bi izbori u nekoj zemlji mogli biti slobodni i pošteni.
Američki izvoz oružja se obično deli u dve kategorije: inostrana vojna prodaja (FMS) i direktna komercijalna prodaja (DCS). FMS zahteva od američke vlade da deluje kao direktni posrednik, pri čemu Vašington kupuje imovinu od proizvođača oružja pre nego što ih dostavi stranoj vladi.
U međuvremenu, DCS poslovi u velikoj meri uklanjaju posredničku ulogu vlade i dozvoljavaju proizvođačima da prodaju direktno u inostranstvu. Obe vrste prodaje zahtevaju potpuno odobrenje Vašingtona.
Prema vladinim podacima, Sjedinjene Države su prošle godine prodale oružje u FMS ugovorima sa 142 zemlje i teritorije, proizvodeći 85 milijardi dolara bilateralne prodaje. U Bajdenovoj prvoj punoj godini na mestu predsednika, prodaja američkog oružja stranim zemljama iznosila je 206 milijardi dolara – što je premašilo rekord iz Trampove ere od 192 milijarde dolara.
SAD su bile ključni dobavljač oružja Ukrajini tokom njenog sukoba sa Rusijom. Intercept je, međutim, primetio da to ne objašnjava u potpunosti bum u Vašingtonskoj izvoznoj industriji oružja prošle godine, jer je veći deo naoružanja Kijevu dat u obliku grantova. Ruska ofanziva je takođe počela pet meseci u fiskalnoj 2022.
Nalazi analize su u suprotnosti sa Bajdenovim često ponavljanim stavom protivljenja autoritarnim vladama. U prošlogodišnjem govoru u Varšavi, američki predsednik je opisao sukob između demokratije i autokratije kao bitku „između slobode i represije“ i „između međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima i onog kojim se upravlja grubom silom“.