Vlada Velike Britanije je danas odustala od plana da kao bivša članica Evropske unije iz svog pravnog sistema ukloni 4.000 preostalih evropskih zakona do kraja ove godine, što je bio cilj koji su britanski konzervativci zacrtali sebi nakon Bregzita.
Kritičari su taj cilj smatrali plodom plahovitosti i govorili da je nedostižan.
Vlada je saopštila da će umesto uklanjanja biti sastavljena lista 600 zakona koji će biti povučeni.
Vladin sekretar za poslovna pitanja Kemi Badenoh (Badenoch) priznao je u saopštenju da bi uklanjanje svih evropskih zakona do kraja ove godine stvorilo „rizik pravne nesigurnosti“.
Poslanica opozicionih laburista Dženi Čepmen (Jenny Chapman) ocenila je da se radi o „ponižavajućem, potpunom zaokretu jedne slabašne i podeljene vlade“.
Hiljade evropskih zakona doslovno je prepisano u britanske pošto je ta država 2020. godine napustila Evropsku uniju u kojoj je provela decenije.
Vlada je donela poseban zakon koji bi automatski povukao sve te evropske propise na kraju ove godine, osim ako oni ne bi eksplicitno bili zadržani ili zamenjeni drugim.
Pristalice Bregzita su tvrdile da bi primena tog zakona smanjila birokratiju i olabavila regulativu nad firmama.
Kritičari su upozoravali da bi revizija ogromnog broja zakona na brzinu dovela do prepravljanja propisa bez prikladnog parlamentarnog nadzora, a i brinuli su da bi Vlada na ovaj način umanjila radnička prava i ekološke standarde u žurbi da se otarasi evropskog načina rešavanja stvari.
Sporni zakon je predstavljen javnosti za vreme kratke, zlosrećne vladavine premijerke Liz Tras (Liz Truss), a njen naslednik Riši Sunak je u svom prvom, neuspelom pokušaju da dođe na premijersku funkciju, tvrdio da će saseći sve evropske propise u svojih prvih 100 dana na funkciji, pa je čak snimio promotivni video u kojem u papire sa natpisom „propisi EU“ pretvara u froncle.
Kada je zamenio Liz Tras, Sunak je odlučio da zadrži sporni zakon zameni veropskih propisa, te ga je usvojio donji dom Parlamenta u kojem konzervativci imaju većinu. Međutim, naišao je na protivljenje u gornjem domu Parlamenta.
Posle današnje objave, poslovni krugovi i Britanska privredna komora kađu da su uzdahnuli s olakšanjem.