Japanski gigant video igara Nintendo računa na najnoviji deo svoje 40-godišnje sage „Zelda“ kako bi udahnuo život svom poslovanju, nakon što je prognozirao pad profita ove godine.
Firma će objaviti „Tears of the Kingdom“ u petak, a snimci koji kruže internetom već skupljaju milione pregleda i izazivaju grozničavo uzbuđenje među obožavaocima.
Saga o princezi Zeldi i vilenjačkom ratniku Linku prošla je u 125 miliona primeraka širom sveta od svog prvog izdanja 1986.
To je pomoglo u stvaranju igara „otvorenog sveta“ u kojima igrač može slobodno da luta virtuelnim pejzažima — ideju su kasnije preuzele igre od „Grand Theft Auto“ do „Skirim“.
Ali njen glavni izazov ove godine biće da poveća brojke za japanski studio i produži životni vek njegove Svitch konzole, za koju stručnjaci kažu da je u zastareli posle sedam godina na policama.
Igra će „ubedljivo najveći doprinos Nintendovoj prodaji ove godine“, rekao je Serkan Toto, analitičar Kantan Gamesa.
Ipak, franšiza je bila nešto kao rizik tokom 1980-ih za kompaniju koja se takođe može pohvaliti serijom „Super Mario“ kao delom svoje štale.
Prva epizoda, „Legenda o Zeldi“, gurnula je igrače u nepoznati univerzum uglavnom bez instrukcija.
Kreator Šigeru Mijamoto, koji je takođe dao život Mariju, bio je inspirisan svojim istraživanjima japanskog sela iz detinjstva da ponudi pejzaž šuma, jezera, pećina i planina.
„Obim igre je bio ogroman u vreme kada je većina igara bila gotova za sat ili dva“, rekao je Kijoši Tane, autor specijalizovan za istoriju video igara.
„Mapa je dizajnirana sa pravim naglaskom na istraživanju, tako da je bila nešto kao pionir onoga što će igre otvorenog sveta postati.
Prva Zelda se pojavila na tržištu samo nekoliko meseci nakon „Super Mario Bros“, ali su dve igre bile daleko jedna od druge u spektru igara.
Dok Mario trči s leva na desno kroz različite platforme, Zelda je „ohrabrila igrača da istražuje, otkriva i mapira svoj svet i preuzima njegove izazove“, rekao je Mark Braun, koji analizira dizajn igre na svom IouTube kanalu.
Igra je bila veliki hit od početka, a u naredne dve decenije pomerala je granice dizajna igara.
Izdanje „Ocarina of Time“ iz 1998. je pionir sistema koji omogućava igračima da pravilno ciljaju u 3D.
Ipak, igra je na kraju klizila na prelazu 2010-ih.
Nintendo je želeo da proširi privlačnost igre, ali je uspeo da stvori samo izdanja koja nikoga nisu zadovoljila.
Hardcore fanovi su se udaljili, a prodaja je pala.
„Razvojni tim je imao osećaj krize“, rekao je za AFP Kacuhiko Hajaši iz trgovinskog magazina Famitsu.
Dizajneri su ponovo osmislili osnove igre, na kraju kreirajući „Breath of the Vild“ iz 2017.
Lansiran je zajedno sa Svitch konzolom i od tada je postao najprodavanije izdanje Zelde.
„Ova igra je postavila visoku letvu za žanr akcione avanture otvorenog sveta, a Zelda je i dalje na vrhu“, rekao je Hajaši.
Zelda je postala nešto poput „biblije“ za druge programere, dodao je on.
Ali uprkos ovom uspehu i trajnoj popularnosti ostalih Nintendoovih franšiza — što je demonstrirao ovogodišnji hit „Super Mario Bros. Movie“ – kompanija je u utorak objavila sumornu prognozu.
Kompanija je za ovu godinu prognozirala pad neto dobiti za 21 odsto u odnosu na prošlu.
Predviđanje čini izdanje Zelde vitalnim za kompaniju.
Charles-Louis Planade, analitičar Midcap Partners, smatra da bi to mogla postati „najprodavanija igra u istoriji“.
„To je igra koja može da se približi milijardu dolara prihoda, što je veoma značajno za kompaniju koja ostvaruje promet od nešto više od 10 milijardi dolara godišnje“, rekao je on za AFP.