Novo istraživanje sa Univerziteta Nova (NSU) radi na razumevanju ljudskih infekcija i otkrivanju načina na koji bakterije „rade zajedno“ da bi ove infekcije bile mnogo teže za lečenje. Razumevanje ovog simbiotičkog odnosa može dovesti do boljih načina lečenja različitih bolesti.
Ova nova studija je nedavno objavljena u časopisu eLife.
„Postoje dobre bakterije i ne baš dobre bakterije“, rekao je Robert Smit, dr. „Bakterije su svuda oko nas, od kojih neke pružaju korisne aspekte života, ali postoje i druge koje izazivaju infekcije ili pogoršavaju bolesti.
Smit je bio glavni istraživač u istraživačkom timu koji je posmatrao kako bakterije mogu da rade zajedno, pogoršavajući bolest i otežavajući lečenje. Konkretno, posmatrali su dve bakterije koje se obično nalaze zajedno u infekcijama – Staphilococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa. Staph se može naći na koži oko 50% populacije; Pseudomonas se može naći u zemljištu. Međutim, kada se udruže u infekcijama, stvari mogu postati loše.
„Većinu infekcija izaziva jedna bakterija, ali kada se bakterijske vrste „udruže“, mogu postati još teži za lečenje“, rekao je Smit. „Infekcija je teža i mogu se odupreti antibiotskom tretmanu.“
Prema Smithu, ove bakterije komuniciraju u rani, uzrokujući da infekcija bude teža i teža za lečenje. Ovo je posebno važno kod osoba sa cističnom fibrozom gde ove dve bakterije napreduju.
„U pokušaju da razvijemo nove načine za lečenje infekcije ovim bakterijama, otkrili smo da brzina rasta svake bakterije i koliko energije svaka bakterija ima određuje kako će međusobno razgovarati u rani“, rekao je Smit. „Ako možemo da prekinemo njihovu sposobnost da razgovaraju jedni sa drugima, onda bismo mogli da smislimo načine da promenimo njihov rast ili količinu energije koju poseduju, što bi moglo da smanji ozbiljnost infekcije i da ih učini podložnijim antibiotici“.
Smit je rekao da je potrebno još mnogo istraživanja, ali svako otkriće je korak ka poboljšanju opšteg stanja čoveka.