Istraživači iz grupe za urođeni imunitet na nemačkom istraživačkom institutu Trias i Pujol (IGTP) razvili su novu imunoterapiju zasnovanu na monoklonskom antitelu usmerenom protiv tumorskih makrofaga. Dobijeni rezultati postavljaju temelje za novi tretman pacijenata sa karcinomom pluća, sa potencijalom da se primeni i na druge solidne tumore. Studija je objavljena u časopisu eBioMedicine.
Rak je jedan od vodećih uzroka smrti širom sveta, sa skoro 10 miliona smrtnih slučajeva u 2020. prema podacima Svetske zdravstvene organizacije. Iako postoje brojni dostupni tretmani, vrlo malo njih je zaista lekovito. Problem je u sposobnosti tumorskih ćelija da manipulišu i obrazuju imuni sistem tako da ih on ne prepozna kao maligne i radi u njihovu korist.
Imunoterapija ima za cilj da reaktivira i ponovo edukuje imuni sistem kako bi se stvorio snažan antitumorski odgovor. Ovi tretmani su bili proboj za neizlečive tumore, ali im je i dalje potrebna poboljšanja. U ovom kontekstu, imune ćelije koje se nazivaju makrofagi su obećavajuća meta u imunoonkologiji, jer su makrofagi povezani sa tumorom (TAM makrofagi) imunosupresivni kod većine solidnih karcinoma, to jest, slabe imuni sistem i smanjuju njegovu efikasnost.
Nedavna studija koju je vodila istraživačka grupa za urođeni imunitet IGTP-a, pod rukovodstvom dr Marije Rose Sarijas, pokazuje ključnu ulogu CD5L proteina u TAM-ovima. Autori studije, iz različitih nacionalnih i međunarodnih centara, primetili su da je veća količina ovog proteina u makrofagima povezana sa lošijom prognozom kod pacijenata sa karcinomom pluća.
Da bi rešili problem, istraživači su generisali RImAb, novo antitelo koje specifično vezuje CD5L i reprogramira makrofage. Antitelo menja način na koji TAM deluju, smanjujući njihov imunosupresivni kapacitet i dajući im antitumorsko delovanje. Ovo modifikuje mikrookruženje tumora i smanjuje rast tumora kod miševa.
Prema dr Sariasu, „rezultati otvaraju vrata novoj liniji lečenja pacijenata sa karcinomom pluća, sa potencijalom da se primeni na druge solidne tumore“. Ovaj tretman će se dalje razvijati, a istraživačka grupa planira da nastavi da istražuje mehanizam delovanja nove imunoterapije, njenu primenu kod drugih vrsta karcinoma, kao i njeno napredovanje ka kliničkim ispitivanjima.