Detinjstvo i adolescencija su kritični periodi za mozak u razvoju. To je period ekoloških izazova i stresa. Adolescentna populacija je posebno podložna traumi u detinjstvu, koja može poremetiti osovinu hipotalamus-hipofiza-nadbubrežne žlezde i povratnu petlju kortizola, povećavajući potencijalni rizik od razvoja psihotičnih simptoma i drugih psihopatologija. Međutim, veza između traume iz detinjstva, ranjivosti i afektivnih simptoma u adolescentskoj populaciji ostaje nejasna.
Da bi se pozabavio ovim pitanjem, dr Rejmond Čan sa Instituta za psihologiju Kineske akademije nauka i njegovi saradnici sproveli su studiju kako bi posebno ispitali strukturu mreže i međusobnu povezanost između traume iz detinjstva, šizotipskih osobina i drugih psihopatologija kod 1.813 studenata. Nalazi su objavljeni u časopisu Asian Journal of Psychiatry 25. aprila.
Svi učesnici su završili mere onlajn samoprocene traume iz detinjstva, motivacije, šizotipnih osobina, simptoma depresije i bipolarnih osobina. Rezultati analize mreže pokazali su da je trauma u detinjstvu značajno povezana sa šizotipijom i motivacijom.
Dodatna analiza je takođe pokazala da su učesnici sa visokim nivoom šizotipskih osobina imali veću globalnu snagu od učesnika sa niskim nivoom šizotipskih osobina, iako se dve grupe nisu razlikovale u svojim mrežnim strukturama.
Takođe nije bilo značajne razlike u strukturi mreže između muških i ženskih učesnika. Ovi nalazi su takođe replicirani na nezavisnom uzorku od 427 učesnika, što ukazuje na robusnost i stabilnost rezultata.
Uzeti zajedno, ovi nalazi ukazuju na specifične povezanosti između traume u detinjstvu i dimenzija šizotipije u adolescentskoj populaciji i pomažu nam da razumemo međusobnu igru između traume iz detinjstva i razvoja psihopatologija.
Tim dr Čena sada prikuplja transdijagnostičke kliničke podatke koristeći isti set upitnika i ima za cilj da istraži da li se slična, ali jača povezanost nalazi kod pacijenata sa različitim mentalnim poremećajima.