Nakon što je prisustvovao krunisanju kralja Čarlsa III u Londonu, brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva osudio je nedostatak zajedničkih napora da se oslobodi osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž, koji je četiri godine proveo u britanskom zatvoru Belmarš, prenosi AP.
„Sramota je da je novinar koji je osudio prevare jedne države protiv druge uhapšen, osuđen na smrt u zatvoru, a mi ništa ne činimo da ga oslobodimo. To je luda stvar“, rekao je Lula novinarima. „Govorimo o slobodi izražavanja; momak je u zatvoru jer je osudio zlo. A štampa ne čini ništa u odbrani ovog novinara. Ne mogu da razumem.”
Lula je to dao kao odgovor na pitanje o Asanžu, koji je rođeni Australijanac. Rekao je da je zaboravio da razgovara o tome sa britanskim premijerom Rišijem Sunakom, ali da će mu pisati po povratku u Brazil.
Asanž se bori protiv ekstradicije Sjedinjenim Državama, a Lulini komentari dolaze u trenutku da je pokazao malo nevoljnosti da izrazi svoje razlike u mišljenjima sa Vašingtonom u vezi sa geopolitičkim pitanjima, posebno u njegovom protivljenju pružanju oružja Ukrajini za njen rat protiv Rusije, i optužujući SAD i Evropu da podstiču borbe. Njegov stav i ponovljene izjave izazvale su oštre ukore Bele kuće i Evrope.
Sa svoje strane, Australija pojačava diplomatski pritisak na američku vladu da obustavi krivično gonjenje Asanža.
U petak, australijski premijer Albanese rekao je Australian Broadcasting Corp. u intervjuu da je „dovoljno. Ne postoji ništa što bi moglo da posluži njegovim stalnim zatvorom.“ Prošlog novembra, Albanese je rekao parlamentu da je njegova „pozicija jasna i da je jasno stavljena do znanja američkoj administraciji: da je vreme da se ovo pitanje privede kraju“.
Asanž se godinama borio na britanskim sudovima da izbegne slanje u SAD, gde se suočava sa 17 optužbi za špijunažu i jednom optužbom za zloupotrebu računara koje proizilaze iz objavljivanja Vikiliksa ogromne količine poverljivih dokumenata 2010.
Američki tužioci navode da je pomogao analitičaru obaveštajnih službi američke vojske Čelsi Mening da ukrade poverljive diplomatske depeše i vojne fajlove koje je Vikiliks kasnije objavio, dovodeći živote u opasnost.
Za njegove pristalice, Asanž je novinar koji razbija tajne i koji je razotkrio zločine američke vojske u Iraku i Avganistanu.
„Mislim da mora postojati pokret svetske štampe u njegovu odbranu. Ne u vezi sa njegovom ličnošću, već da branim pravo na prijavu”, rekao je Lula novinarima. „Tip nije osudio ništa vulgarno. On je osudio da država špijunira druge, a to je postalo zločin protiv novinara. Štampa, koja brani slobodu štampe, ne čini ništa da oslobodi ovog građanina. Tužno je, ali je istina.”
Prošle godine, Asanžov otac Džon Šipton pokušao je da ubedi meksičkog predsednika Andresa Manuela Lopeza Obradora da se pozabavi pitanjem krivičnog gonjenja njegovog sina sa najvišim diplomatom SAD, i da natera australijskog Albaneza da pokrene to pitanje sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom na sahrani kraljice Elizabete II. .
U svojim komentarima novinarima u subotu, Lula je takođe primetio da ga je Čarls III zamolio da se pobrine za amazonsku prašumu, a on je odgovorio da su mu potrebni resursi da bi to uradio. Premijer Sunak je u petak obećao da će doprineti 80 miliona funti (101 milion dolara) brazilskom fondu Amazon koji ima za cilj da zaustavi krčenje šuma, dodajući doprinose Norveške i Nemačke, kao i nedavno obećanje Bajdena da će tražiti odobrenje Kongresa za 500 miliona dolara.
Ali Lula je rekao novinarima da iznos koji je Britanija obećala „nije dovoljan“.