Naučnik će pokušati da seizmičku aktivnost – snimljenu u realnom vremenu u Nacionalnom parku Jelouston – pretvori u muziku tokom ambicioznog nastupa uživo 9. maja.
Dr Domenico Vicinanza, viši predavač na Univerzitetu Anglia Ruskin u Kembridžu, Engleska, vodeći je stručnjak za sonifikaciju podataka, što je proces pretvaranja naučnih merenja u zvuk, a događaj će biti prvi put da sonifikacija podataka korišćenjem geofizičkih podataka uživo podaci su pokušani na sceni.
Tokom nastupa na Internet2 Communiti Ekchange konferenciji 2023. u Atlanti, Džordžija, koja okuplja univerzitete i istraživače iz čitavih Sjedinjenih Država i šire, dr Vicinanza će pristupiti seizmografskim podacima koje je zabeležio Geološki zavod SAD u Nacionalnom parku Jelouston.
Muzika će se proizvoditi uživo na sceni uz pomoć kompjuterskog programa koji je razvio dr Vicinanza, koji će mapirati seizmografske podatke u muzičke note. Zatim će ga izvesti dr Alisa Švarc, gostujući docent za flautu i muzikologiju na Državnom univerzitetu Fermont.
Jelouston je jedno od seizmički najaktivnijih područja Sjedinjenih Država, sa čak 3.000 zemljotresa zabeleženih godišnje. Zemljotresi u Jeloustonu se često dešavaju u „rojevima“, a mnogi se dešavaju u kratkom vremenskom periodu.
Ovaj element slučajnosti onemogućava predviđanje kako će muzika zvučati, a duo je spreman na sve što im priroda baci.
Dr Vicinanza, koji je pored svoje uloge na Univerzitetu Anglia Ruskin (ARU) koordinator za umetnost i humanističke nauke u GEANT, evropskoj mreži za istraživanje i obrazovanje, rekao je: „Apsolutno nemamo pojma kako će muzika ispasti .
„Koristeći svoj program, konvertovaću podatke u muzičke note i ako dođe do značajne seizmičke aktivnosti i velikih skokova u podacima koje primamo u to vreme, muzika će biti neverovatno dramatična. Jednako tako, mogla bi biti prilično spokojna, tako da je veliki umetnički izazov za Alisu da interpretira, a Alisa je ta koja će preuzeti sve rizike.
„Alisa neće moći da promeni nijednu notu, ali će moći da interpretira muzički komad koji je nastao pred njenim očima i moći će kreativno da koristi brzinu, artikulaciju ili da neke delove učini mekšim ili glasnijim. biti zaista težak za sviranje, ali to je ono što ga čini uzbudljivim, a Alisa je neverovatno hrabra da ovo radi pred publikom uživo.“
Stalni rad dr Vicinanze sa Nacionalnim parkom Jelouston je prvi put da je Služba za nacionalne parkove SAD prepoznala muziku kao rezultat istraživanja. On će sledeće godine posetiti Jelouston kako bi snimio sopstvene snimke među toplim izvorima i gejzirima, ali je u međuvremenu oduševljen što ima priliku da široj publici približi naučne podatke iz najstarijeg nacionalnog parka u zemlji.
Dr Vicinanza je dodao: „Mogući da ‘izvedemo’ ono što bi inače bilo prikazano na grafikonu, u mogućnosti smo da oživimo snagu prirode i pomognemo većem broju ljudi da iskuse prirodna čuda Jeloustona.
„Muzika, i zvuk uopšte, mogu biti zaista koristan način da se doživi nauku — za naučnike, kao i za širu javnost. Na kraju krajeva, naše uši su mnogo osetljivije na male promene nego naše oči.
„Svaki obrazac, skok ili iznenadna promena u muzici je direktna reprezentacija onoga što se dešava na tom mestu u Jeloustonu u to vreme. Umesto da samo gledamo u seizmograf, možemo da ga slušamo, a to je neverovatna stvar.“