Istraživači su koristili podatke iz prethodnih publikacija sa ciljem da odgovore na pitanje zašto arktički morski led mnogo brže i očiglednije reaguje na klimatske promene od antarktičkog morskog leda, koji je ostao relativno stabilan prema dugoročnim studijama koje prate antarktički region. Njihovi rezultati objavljeni su u časopisu Ocean-Land-Atmosphere Research.
„Razlike u odgovorima su objašnjene u smislu geografskih, klimatskih i meteoroloških razlika između dva regiona. Arktički morski led se nalazi u polarnom području i okružen je kopnom, dok se morski led na Antarktiku nalazi daleko od polarnog područja izvan Antarktički krug“, rekao je Mohamed Šokr, prvi autor rada.
Morski led na Antarktiku i dalje je pod uticajem u obliku teljenja (formiranje ledenih bregova cijepanjem glečera) i topljenja ledenih polica, samo ne tako brzo kao što se čini da se arktički morski led topi i stanji u godišnjem ciklusu. Naravno, ovo dovodi do više diskusija oko relevantnog topljenja na Arktiku, gde su njegovi uticaji odmah uočljiviji zbog gustine naseljenosti na severnoj hemisferi.
„Očekuje se da će arktički morski led oponašati sezonsko ponašanje antarktičkog morskog leda, odnosno formiranje zimi i skoro potpuno nestajanje leti“, rekao je Iufang Ie, autor i istraživač sa Univerziteta Sun Jat-sen.
Sezonsko topljenje arktičkog morskog leda i antarktičkih ledenih polica može varirati u zavisnosti od atmosferskih i okeanskih uslova, a oba mogu dovesti do manje poželjnih efekata na transport, privredu i vremenske prilike. Oba regiona imaju učestalost topljenja, ali se dešavaju iz različitih razloga. Ovo bi sugerisalo da svaki problem ima potencijal za sopstveni odgovor i da na njih ne treba nužno gledati kroz isto sočivo.
Autori predlažu alternativno pitanje popularno postavljenom pitanju zašto arktički morski led više reaguje na klimatske promene od antarktičkog morskog leda: kako su obrasci arktičkog leda oponašali antarktički led usled uticaja globalnog zagrevanja?
Da bismo stekli sveobuhvatno razumevanje kako se morski led ponaša kao odgovor na klimatske promene u arktičkom i antarktičkom regionu, od suštinskog je značaja kontinuirano praćenje. S obzirom na jedinstvene neobične karakteristike i osobenosti svakog regiona, ključno je istražiti ih zasebno kako bi se bolje odgovorilo na pitanje kako je globalno zagrevanje izazvalo promenu u obrascima arktičkog morskog leda. Rešavanje ovih pitanja specifičnih za region može dovesti do daljih istraživanja i uvida u uticaje klimatskih promena na morski led.