Dendrobium chrisotokum je epifitska vrsta orhideja koja raste na stablima drveća ili kao litofit na stenama. Od velikog je ukrasnog i lekovitog značaja. Prekomerna eksploatacija D. chrisotokum iz divljine i dalje predstavlja ozbiljnu pretnju za opstanak orhideje.
U prethodnoj studiji, istraživači iz tropske botaničke bašte Ksishuangbanna (KSTBG) Kineske akademije nauka izolovali su soj gljivice Tulasnella (GC-15) iz D. chrisotokum protocorms koristeći tehniku mamljenja semena in situ, koja je značajno efikasna u promovisanju in vitro klijavost semena i razvoj protokorma. Međutim, interakcija između protokorma D. chrisotokum i njegovog mikobionta tokom klijanja semena ostaje nejasna.
U nedavnoj studiji objavljenoj u Horticulturae, istraživači su razjasnili proces razvoja protokorma, kao i strukturu i svojstva embriona i protokorma u D. chrisotokum, kako bi bolje razumeli uzajamnost između D. chrisotokum i njenog mikobionta.
Koristeći anatomske tehnike i skenirajuću elektronsku mikroskopiju (SEM), istraživači su proučavali detaljne morfogenetske promene tokom simbiotske klijanja D. chrisotokum inokulisane sa Tulasnella sp.
Postoji šest razvojnih faza koje su morfološki i anatomski definisane tokom simbiotičkog klijanja semena. Embrion se transformisao u protokorm u drugoj fazi, a izbočina se razvila sa vrha protokorma u trećem stadijumu i izdužila se da bi formirala kotiledon u četvrtoj fazi. Apikalni meristem stabljike (SAM) je pokrenut u trećem stadijumu i dobro razvijen u četvrtom stadijumu. Prvi list i koren pojavili su se u fazama pet i šest, respektivno.
Embrioni D. chrisotokum razvijaju polarizovane ćelijske regione čije su razvojne posledice programirane. Male embrionalne ćelije na vrhu se razvijaju u kotiledone i SAM, a velike embrionalne ćelije u bazi se razvijaju u rizoide za pristup gljivičnim hifama i specijalizovanim ćelijama parenhima kao simbiotskom mestu za gljivičnu kolonizaciju.
„Naša studija pruža nove uvide u strukturu i funkciju protokorma epifitskih orhideja i baca svetlo na simbiotski odnos između orhideja i gljiva“, rekao je Luo Jan iz KSTBG.