Atmosferske reke – dugi, koncentrisani tokovi vlage na nebu – ključni su faktor u složenim uslovima koji ubrzavaju topljenje glacijala nad severnim Grenlandom, prema novom istraživanju Univerziteta Viskonsin-Medison.
Predvođena Kajlom Mattinglijem, istraživačem iz Centra za svemirsku nauku i inženjerstvo UV-Madison, nova studija reka vlage iznad Grenlanda objavljena je u Nature Communications.
Ponekad se protežu hiljadama kilometara, atmosferske reke prenose vlagu iz tropskih krajeva u druge delove sveta. Oni su neophodan deo globalnog vremenskog ciklusa i mogu doneti potrebne kiše u oblastima pogođenim sušom. Ali oni takođe mogu doprineti opasnim poplavama.
„Ledeni pokrivač Grenlanda je zabeležio ubrzanje topljenja glečera u poslednjih 30 godina“, kaže Mattingli. „Naše istraživanje pokazuje glavne uticaje koje atmosferske reke mogu imati na severoistočni deo ledenog pokrivača.
Grenland je prekriven ledenim pokrivačem od 3.000 metara koji sadrži dovoljno vode da podigne nivo mora za 7 metara. Milenijumima je igrao glavnu ulogu u regulisanju temperature i klime na Zemlji, ali je ta stabilnost ugrožena zbog klimatskih promena.
Uslovi zagrevanja počinju sa atmosferskim rekama koje se formiraju na severozapadnoj strani Grenlanda i kreću se ka istoku, stvarajući ono što je poznato kao Foehn vetrovi. Vetrovi se obično javljaju kada vlažan vazduh naiđe na promenu nadmorske visine poput planine ili strme obale Grenlanda. Kako se taj vlažni vazduh penje više, on se kondenzuje i može da se taloži u obliku kiše ili snega, oslobađajući toplotu u atmosferu. Sada topliji i suvlji, vazduh nastavlja da struji preko ledenog pokrivača i vraća se niz severoistočnu stranu Grenlanda.
Prema Mattingliju, ovi uslovi zagrevanja su pojačani preko ledenog toka na severoistoku Grenlanda, oblasti leda koji se brzo kreće koji se proteže daleko u unutrašnjost i odvodi ogroman komad ledenog pokrivača u okean. Povećanje uslova toplog vazduha iz atmosferskih reka dovodi do bazena otopljene vode i reka koje apsorbuju više sunčeve svetlosti nego obližnji glečer.
„Projektira se da će se količina vlage koja se transportuje unutar atmosferskih reka povećati u scenarijima zagrevanja klime“, kaže Mattingli. „Ovo može povećati uticaj topljenja na severoistočnom Grenlandu ako obrasci atmosferske cirkulacije nastave da favorizuju atmosferske reke koje prate severozapadni Grenland.“