Oni su dobro poznati po svom marljivom radu, ali sada vrsta mrava na ostrvu Kengur takođe pokazuje da je vešta da se „pravi mrtva“, što je ponašanje za koje istraživači sa Univerziteta Južne Australije veruju da je prvo zabeleženo u svetu.
Slučajno otkrivena dok su istraživači proveravali kutije za gnezda pigmeja i slepih miševa na ostrvu Kengur, kolonija mrava Polirhachis femorata izgledala je kao mrtva… dok se jedan nije pomerio.
Istraživači veruju da su se mravi „pravili mrtvi“ kao odbrambena strategija kako bi izbegli potencijalnu opasnost.
Ovo je prvi put da je zabeležena cela kolonija mrava kako glumi smrt, i prvi zapis o vrsti mrava Polirhachis femorata za Južnu Australiju. Studija je objavljena u Australian Journal of Zoologi.
Ekologinja divljih životinja, vanredni profesor UniSA-e S. „Topa“ Petit, kaže da je bila iznenađena kada je otkrila koloniju nečega što je izgledalo kao mrtvi mravi u jednom od gnezda.
„Mimikrija je bila savršena“, rekao je doc. Profesor Petit kaže. „Kada smo otvorili kutiju, videli smo sve ove mrtve mrave… a onda se jedan lagano pomerio.
„Ova vrsta odbrambene nepokretnosti poznata je među samo nekoliko vrsta mrava – u pojedincima ili specifičnim odljevcima – ali ne znamo za druge slučajeve kada je uočena za čitave kolonije.
„U nekim kutijama koje sadrže kolonije Polirhachis femorata, nekim pojedincima je trebalo neko vreme da prestanu da se kreću, a drugi nisu stali. Teško je razumeti okidače za ponašanje.“
Petit kaže da kutije za gnezda mogu predstavljati priliku za proučavanje ponašanja mrava koje glume smrt, što je od velikog interesa za mnoge bihejvioralne ekologe koji istražuju raznolikost životinjskih vrsta.
Otkriće je napravljeno tokom projekta Nest Bok na ostrvu Kengur, gde je praćena 901 šupljina kutija na 13 različitih imanja u okviru napora za oporavak divljih životinja nakon razornih požara 2020.
Koistraživalac na Istraživačkoj stanici ostrva Kengur, Piter Hamond, kaže da je projekat Nest Bok nazivao „Prijatelji beskičmenjaka“, jer su beskičmenjaci često bili jedini stanari kutija za gnezda slepih miševa i pigmeja.
„Učimo mnogo o beskičmenjacima, kao i o ciljanim kičmenjacima“, kaže Hamond.
„Većina od naših nekoliko stotina kutija je na izgorelom zemljištu, ali imamo i neke na neizgorelim imanjima kao kontroli jer je naš cilj da utvrdimo vrednost kutija za gnezda u oporavku od požara.
„Polirhachis femorata je snažno povezan sa kritično ugroženom zajednicom Uskolisnih Mallee, gde je vrlo brzo kolonizovao nekoliko kutija. Međutim, imamo i evidenciju za još dva imanja zapadnije, što ukazuje da će mravi koristiti druga staništa.
„Verujemo da je vrsta Polirhachis femorata snažno pogođena požarima.
Petit kaže da ima mnogo toga da se otkrije o ovoj vrsti. „Polirhachis femorata je prelep arborealni mrav koji je prilično stidljiv, ali se malo toga zna o njegovoj ekologiji ili ponašanju.
„Imamo relativno nepoznat svet mrava pod nogama i na drveću. Mravi pružaju ključne usluge ekosistema i vitalni su deo funkcionalnih ekosistema na ostrvu Kengur i drugde.
„Veoma je uzbudljivo što tako simpatična vrsta kao što je Polirhachis femorata živi na ostrvu Kengur i radujemo se što ćemo saznati više o njegovoj ekologiji. Ne sumnjamo da će u Australiji biti otkriveni i drugi mravi sa sličnim ponašanjem koje glumi smrt, ali uzbudljivo je biti među pionirima“.