Papa Franja proterao je sveštenika rođenog u Ruandi koji je skoro tri decenije radio kao sveštenik u severnoj Francuskoj, gde je pobegao nakon genocida u svojoj domovini. Naredba nalaže svešteniku da „izbegava mesta gde je poznat njegov prethodni status“.
Papina odluka da ukloni Vaclasa Munješjaku iz svešteničke države datirana je 23. marta i objavljena je u ponedeljak. Zasnovan je na sveštenikovom priznanju da je 2010. dobio dete, izvestio je u četvrtak katolički list La Croik International.
Munješjaka „automatski gubi sva prava“ povezana sa njegovim rukopoloženjem i „isključen je iz vršenja svete službe“, navodi se u saopštenju koje kruži internetom i koje je potpisao biskup eparhije Evre.
Biskup Kristijan Nurišar je rekao da smena sveštenika nije „podložna nikakvoj žalbi“ i počinje sa „trenutnim efektom“.
Munješjaku, koji je bio poglavar parohije u eparhiji Evre, biskup je suspendovao u decembru 2021. nakon što je navodno priznao da je otac desetogodišnjeg dečaka „iz afere koju je imao u Žizoru“.
Zaređen za sveštenika 1992. godine, Munieshiaka je 1995. godine optužen za učešće u genocidu nad Tutsiima u Ruandi, uključujući silovanje žena i pogubljenja u njegovoj crkvi u Kigaliju. Prema podacima Ujedinjenih nacija, oko 800.000 ljudi je masakrirano u genocidu, koji je trajao 100 dana između aprila i jula 1994.
Francuski sudovi oslobodili su Munješjaku krivične prijave u 20-godišnjem slučaju 2015. godine zbog nedostatka značajnih dokaza.
Munješjakino razrešenje „nije povezano” sa optužbama za genocid i zasnovano je na zaključku istrage u vezi sa njegovom suspenzijom 2021. godine, pojasnile su biskupije, a prenosi La Croik.