Svetska zdravstvena organizacija objavila je u sredu svoju novu strategiju za borbu protiv COVID-19, nastojeći da pomogne zemljama da pređu sa vanrednog režima na dugoročnu strategiju prevencije i kontrole.
Publikacija dolazi uoči sastanka SZO-ovog komiteta za hitne slučajeve COVID-19 kako bi se odlučilo da li je pandemija i dalje dovoljno ozbiljna da zaslužuje maksimalni nivo upozorenja, koji je uveden u januaru 2020. na početku pandemije.
Konačna odluka, koja ostaje na generalnom direktoru SZO Tedrosu Adhanomu Gebrejezusu, možda neće biti objavljena nekoliko dana nakon tog sastanka.
U međuvremenu, SZO je otkrila svoj strateški plan za reagovanje na COVID-19 za period 2023-2025, četvrti takav plan od kada su prvi slučajevi prijavljeni krajem 2019. u kineskom regionu Vuhan.
Cilj je „podržati zemlje dok prelaze sa hitnog odgovora na dugoročnu prevenciju, kontrolu i upravljanje bolesti COVID-19“, rekao je šef SZO u izveštaju.
Prošle nedelje SZO je saopštila da je smrtnost od COVID-19 pala za 95 odsto od početka godine – ali je upozorila da je virus i dalje u pokretu.
Svetska zdravstvena organizacija saopštila je da je COVID-19 tu da ostane i da će zemlje morati da nauče kako da upravljaju njegovim tekućim posledicama koje nisu hitne, uključujući stanje posle COVID-19 poznato kao Long COVID.
Nova strategija će zadržati dva cilja prethodnog plana, objavljenog 2022. godine; da se smanji cirkulacija COVID-a i da se leči virus kako bi se smanjio mortalitet, morbiditet i dugoročne posledice.
Ali novi plan dodaje treći cilj; „da podrži zemlje dok prelaze sa hitnog odgovora na dugoročnu trajnu prevenciju, kontrolu i upravljanje bolestima COVID-19“.
Saopštenje SZO stavlja snažan naglasak na rešavanje dugog COVID-a, koji se pojavljuje u 6 procenata simptomatskih slučajeva, kaže Tedros.
„Zbog toga apelujemo na zemlje da zadrže dovoljan kapacitet, operativnu spremnost i fleksibilnost da se povećaju tokom naleta COVID-19, dok istovremeno održavaju druge osnovne zdravstvene usluge i pripremaju se za pojavu novih varijanti sa povećanom ozbiljnošću ili kapacitetom“, navodi agencija. .
Nastavak istraživanja virusa i njegovih efekata je od suštinskog značaja, saopštila je SZO.
„Reakcija na COVID-19 je skupa, ali cena će biti veća ako ne uspemo da nadogradimo te investicije tako što ćemo se trajno posvetiti nauci i javnom zdravlju“, upozorio je Tedros.