Istražitelji širom sveta od samog jutra sprovode mere protiv kalabrijske mafijaške organizacije „Ndrangeta“, uključujući i Nemačku, piše „Evropska pravda”.
Više od 100 naloga za hapšenje zbog trgovine drogom i pranja novca biće izvršeno u okviru operacije Eureka.
Malo kalabrijsko selo San Luka je od jutra pod opsadom. Tu su stacionirane dobro naoružane specijalne jedinice karabinjera. Uporište kalabrijske mafijaške organizacije „Ndrangeta”, koje ima 3.400 stanovnika, trenutno je jedan od strateških centara svetske antimafijaške operacije „Eureka”.
Istražitelji iz različitih zemalja već skoro četiri godine rade na ovom procesu, koji se smatra najvećom međunarodnom akcijom protiv „Ndrangete“ koja se ikada dogodila.
U Nemačkoj, glavne oblasti istrage su pokrajine Severna Rajna-Vestfalija, Bavarska i Tiringija. Racije u Nemačkoj koordiniše Centralna i kontakt tačka za krivično gonjenje organizovanog kriminala (ZeOS NRV) pri tužilaštvu u Dizeldorfu, au Italiji Tužilaštvo Ređo Kalabrije. Konci čitave operacije „Eureka” spajaju se u evropskim agencijama za sprovođenje zakona EUROJUST i EUROPOL.
Istraga se fokusira na klan Ndrangeta iz sela San Luka. Oni su navodno prokrijumčarili velike količine kokaina u Evropu iz zemalja kao što su Kolumbija, Brazil i Ekvador. Droga je dovozena kontejnerskim brodovima u luke kao što su Antverpen, Roterdam ili Đoja Tauro u Kalabriji, a deo kokaina je transportovan dalje u Australiju. Za pranje novca od ilegalne droge, osumnjičeni su ulagali u restorane, picerije, kafiće i slastičarne. Reč je o navodnoj mreži pranja novca u Nemačkoj, Belgiji, Portugalu i Argentini.
Tokom istrage, istražitelji su pristupili internim sobama za ćaskanje osumnjičenih sa kriptografskih mobilnih telefona. Očigledno je reč o uređajima sada zatvorenih provajdera EncroChat i SkiECC. Prema informacijama iz MDR-a i FAZ-a, ovo će biti prvi put da takvi kriptofoni mogu igrati važnu ulogu u međunarodnim antimafijaškim procesima.
Italijanski karabinjeri su 16. januara uhapsili šefa sicilijanske mafije Matea Mesina Denara, koji se 30 godina skrivao od pravde.