Novi rad u Quarterli Journal of Economics, koji je objavio Oksford Universiti Press, ukazuje da važan deo jaza u platama između muškaraca i žena ima veze sa načinom na koji traže posao, pri čemu je veća verovatnoća da će žene prihvatiti ponude za posao rano dok muškarci imaju tendenciju da izdrže veće plate.
Žene u Sjedinjenim Državama zarađuju 84% onoga što muškarci zarađuju od 2020. Ovaj disparitet je dobro dokumentovan, a ekonomisti i šira javnost znaju za razliku u zaradi decenijama. Razlozi za ovaj fenomen su predmet velike debate.
Početni uslovi na tržištu rada su dugotrajni. Mladi radnici koji započinju karijeru tokom recesije suočavaju se sa nižim platama najmanje 10 godina u odnosu na kohorte koje su ušle u bolja ekonomska vremena. Pošto radnici obično menjaju posao nekoliko puta tokom svog života, lične karakteristike koje su važne u potrazi za poslom u ranoj karijeri (tj. averzija prema riziku i pristrasna uverenja o njihovom potencijalu zarade) će verovatno biti bitne za kasnija traženja posla.
Pošto je traženje posla komplikovan proces koji uključuje značajnu neizvesnost, razlike u preferencijama i uverenjima prema polu verovatno će dovesti do različitog ponašanja i ishoda u traženju posla. Ipak, ekonomisti znaju iznenađujuće malo o tome kako ovi atributi doprinose rodnim razlikama u rodnim razlikama u platama u ranoj karijeri.
Verovatan razlog za to je taj što istraživači obično imaju ograničene informacije o ponašanju u potrazi za poslom tokom procesa traženja posla, ponudama koje ljudi dobijaju i merama averzije prema riziku i pristrasnim uverenjima. Čak iu slučajevima kada su takve informacije dostupne, fokus je tipično na nezaposlenim radnicima uopšte, a ne na rodnoj dimenziji.
Ali dokazi ovde dolaze iz anketa o ponudama za posao i prihvatanju od nedavnih bivših studenata poslovne škole Bostonskog univerziteta, gde jedan od autora studije predaje. Istraživači su pitali diplomce iz razreda 2013-2019. detalje o procesu traženja posla koji je doveo do njihovog prvog posla nakon diplomiranja, kao što su karakteristike njihovih prihvaćenih i odbijenih ponuda, uključujući komponente plate, karakteristike posla, vreme ponude za posao i kada ponuda je prihvaćena ili ne.
Pored toga, za kohorte 2018. i 2019. istraživači su takođe anketirali studente pre početka procesa traženja posla i prikupili podatke o subjektivnim uverenjima studenata u vezi sa brojem ponuda i ponuda za plate itd.
Autori studije su otkrili da su žene u proseku prihvatale pozicije oko mesec dana ranije od svojih muških kolega (60% žena je prihvatilo posao pre diplomiranja, u poređenju sa 52% muškaraca). Postojala je jasna, velika rodna razlika u prihvaćenim ponudama, a jaz se smanjio u korist žena tokom traženja posla. Prosečna rodna razlika (tj. razlika između muškaraca i žena) u svim prihvaćenim ponudama počela je sa oko 16% u avgustu završne godine i opala je na oko 10% osam meseci nakon diplomiranja.
Istraživači veruju da se ova rodna razlika može delimično objasniti većom tolerancijom muškaraca na rizik i prevelikim poverenjem u svoj platni potencijal. U stvari, oni pronalaze sistematske obrasce između ovih osobina i rezultata pretrage. Na primer, pojedinci koji su skloniji riziku su prijavili niže plate za rezervacije i ranije prihvatili ponude.
Nalazi odražavaju slično zapažanje u oblasti gde je veća verovatnoća da će muškarci, u odnosu na žene, odbiti ponudu koja je veća od one koju na kraju prihvate, manje su zadovoljni procesom traženja posla i žale zbog nekog aspekta njihovo traženje posla.
Uzeti zajedno, tolerancija na rizik i očekivanja plata mogu da objasne znatan deo uočene rodne razlike u zaradama. Sve u svemu, preferencije rizika čine oko 20% rodnog jaza u vremenu traženja posla. Empirijski, neto efekat plata i vremena traženja rezultira pozitivnom povezanošću između tolerancije na rizik/prekomernog samopouzdanja i vremena prihvatanja posla. Rodne razlike u preferencijama za rizik i preoptimizam u pogledu plata čine netrivijalni deo (oko 30%) jaza u prihvaćenim zaradama.
„Naša studija pokazuje da su razlike u načinu na koji muškarci i žene traže posao bitne za rodne razlike u platama u ranoj karijeri“, rekla je glavni autor lista Patricia Cortes.
„Rodne razlike u preferencijama za rizik i preveliko samopouzdanje u pogledu budućih ponuda za posao dovode do toga da žene imaju nižu zaradu od rezervacije, što se prevodi u ranije prihvatanje ponuda za posao sa nižim plaćama. Rodne razlike u ovim osobinama mogu objasniti čak 30% razlike između muškaraca i muškaraca. zarade žena na prvim poslovima“.