Infrastruktura koja dovodi vodu za piće u domove je investicija. Za milione ljudi, šume su deo sistema koji stoji iza njihovih slavina. Tokom narednih decenija, mnogo šumskih slivova moglo bi biti izgubljeno zbog razvoja, što bi smanjilo kvalitet vode i povećalo troškove tretmana vode, prema novoj studiji objavljenoj u časopisu Science of the Total Environment.
Istraživački tim se fokusirao na vezu između šuma i vode u južnom delu SAD, složenom, heterogenom regionu i, nažalost, idealnom mestu za proučavanje gubitka šuma i pogoršanja kvaliteta vode. Više od 80% južnih šuma je u privatnom vlasništvu, a ljudska populacija raste. Više južnih šuma izgubljeno je zbog razvoja nego bilo gde drugde u SAD-u. Kada se šume zamene parkiralištima, četvrtima i drugim razvojem, gubitak je u suštini nepovratan.
„Prema našim saznanjima, ovo je prva studija koja kombinuje podatke o kvalitetu vode, projekcije zemljišnog pokrivača i informacije o javnim vodovodnim sistemima u velikoj meri“, kaže Peter Caldvell, istraživač Šumarske službe i glavni autor nove studije.
„Naš istraživački tim uključuje ekonomiste koji će povezati kvalitet vode i troškove tretmana vode“, kaže Koldvel. „Ova linija istraživanja mogla bi jednog dana informisati programe koji nadoknađuju privatnim vlasnicima šumskog zemljišta za usluge ekosistema koje pružaju njihove pošumljene slivove.“
„Ispitivali smo male slivove širom širokog regiona“, kaže Ketrin Martin, istraživač na Državnom univerzitetu Severne Karoline i koautor studije. „Od Virdžinije do Teksasa, i širom različitih tipova šuma, tla, topografije i hidroklime, naši rezultati potvrđuju da su šume važne za kvalitet vode.“
Kao što studija pokazuje, voda koja teče sa šumskog zemljišta generalno ima niže koncentracije azota, fosfora i suspendovanog sedimenta od vode koja napušta bilo koju drugu vrstu zemljišta.
Ali postoje nijanse u vezi između čiste vode i šuma. Neke pojedinačne šumske slivove mogu imati lošiji kvalitet vode, možda zbog vrste zemljišta i stena u slivnom delu, ili erozije sedimenta u kanalu potoka. „Ovi i drugi faktori mogu da izazovu kvantifikovanje koristi od šuma“, kaže Koldvel.
Ipak, gubitak šuma zbog bilo koje druge upotrebe zemljišta bi verovatno rezultirao nižim kvalitetom vode, sugeriše studija. Na primer, razvoj samo 1% šuma uzvodno od zahvata može dovesti do povećanja koncentracije suspendovanog sedimenta u vodi za 0,4% u proseku.
Opštine koje crpe vodu direktno iz reka su u većem riziku od nižeg kvaliteta vode, sada iu budućnosti. Vodi koja se crpi iz reke umesto iz rezervoara već je potrebno više tretmana pre nego što voda postane pitka. Opštine koje crpe vodu iz manjih slivova takođe se suočavaju sa većim rizicima, jer svaka šuma izgubljena u malom slivovima može predstavljati veći deo njene površine.
Zaštita šumovitih slivova može pomoći u očuvanju budućih zaliha vode za piće. Uopšteno govoreći, što je više pošumljenog zemljišta uzvodno od zahvata, to je bolji kvalitet vode.
Nova studija je povezana sa velikim brojem istraživanja o tome kako ljudi zavise od šumovitih slivova za vodu za piće.
Istraživački tim takođe radi sa koalicijama kao što je Čuvanje šuma. „Mi okupljamo naučnike, poslovne lidere i stručnjake za očuvanje kako bismo razvili tržišno zasnovane pristupe za podršku privatnim vlasnicima zemljišta“, kaže Laura Calandrella, izvršna direktorka Održavanje šuma. „Rasvjetljavanjem ekonomskih i ekoloških prednosti južnih šuma, osnažujemo ljude da čuvaju šume kao šume.“