Premijerka Ana Brnabić poručila je u Zagrebu da želi da posete zvaničnika dve zemlje budu češće i da ne bude svaka od tih poseta simbol, svakako ne negativan ili neprijateljski, već uobičajeni radni dan koji će biti iskorišćen da se razgovara o svim otvorenim pitanjima na što racionalniji način. Takođe, treba razgovarati i o temama koje su važne za budućnost i građana i privrede. Andrej Plenković: Treba da donosimo odluke koje će poboljšati položaj Srba u Hrvatskoj. Predsednik SNV-a Milorad Pupovac naglasio da su Srbi evropski narod i žive sa evropskim narodom.
Srpsko narodno veće organizovalo je u Zagrebu četvrtu Veliku skupštinu, kojoj su prisustvovali i premijeri Srbije i Hrvatske, Ana Brnabić i Andrej Pleknović.
„Drago mi je što smo, čini se, makar za sada, jer to se kod nas ipak nikada ne zna, uspeli da napravimo dobar i kvalitetan iskorak u 2023. godini, pre svega zahvaljujući Miloradu Pupovcu i ministru Tomislavu Žigmanovu i ja im se zahvaljujem zbog toga“, rekla je Brnabićeva na skupštini. Prethodno se sastala sa hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem .
Premijerka je pozdravila potpisanu Deklaraciju o saradnji Srba iz Hrvatske i Hrvata iz Srbije, koju su predstavnici političkih partija manjina u Srbiji i Hrvatskoj potpisali u januaru ove godine.
„Iskreno se nadam da je na ovaj način otvorena nova dimenzija saradnje koja će vrlo brzo dati konkretne rezultate, a možda je i ova moja današnja poseta i boravak u Zagrebu upravi konkretan rezultat ovoga“, rekla je Brnabićeva.
Podsetila je i da je u januaru ministar Ivica Dačić zajedno sa ministrima Tanjom Miščević i Tomislavom Žigmanovim, prisustvovao Božićnom prijemu SNV-a u Zagrebu, zatim se predsednik Aleksandar Vučić sreo sa hrvatskim premijerom Andrejem Plenkoviće na marginama foruma u Davosu, te su usledili novi susreti zvaničnika.
„Očekujemo da se ove godine, i radićemo na tome, održe i političke konsultacije ministarstva spoljnih poslova naše dve zemlje“, rekla je Brnabićeva.
Brnabićeva je kazala da je danas imala dobre i konkretne razgovore sa premijerom Andreje Plenkovićem oko projekata, kao što su ponovno uspostavljanje železničkog saobraćaja između Beograda i Zagreba i LJubljane, a takođe su se, kaže, dotakli svih otvorenih pitanja koliko god teška i emotivna ona bila.
„Razgovarali smo o tome kako da krenemo u rešavanje ovih pitanja“, podvukla je premijerka Srbije.
Što se tiče srpske zajednice u Hrvatskoj, Vlada Srbije i predsednik Vučić, kazala je Brnabićeva, duboko su posvećeni i stalo im je do toga da osete da imaju svu pomoć i podršku u svakom trenutku.
Ona je navela da je od 2016. godine sve više finansijski ulagano u projekte srpske zajednice u Hrvatskoj, navodeći da je do sada uloženo više od šest miliona evra.
Dodatno je, kaže, upućena pomoć Hrvatskoj u iznosu od 2,5 miiona evra za saniranje posledica zemljotresa, te je dodatno upućena pomoć SPC u Hrvatskoj.
Premijerka je poručila da su vrata svih institucija u Srbiji, uključujući i predsednika, otvorena za dijalog sa predstavnicima Srba u Hrvatskoj, ali i Hrvata u Srbiji.
„Naši narodi upućeni su jedan ka drugom i jesu i moraju biti jedni od najpotrebnijih garanata mira, stabilnosti i prosperiteta ovog dela Evrope“, rekla je Brnabićeva.
Ona je čestitala Hrvatskoj pristupanje evrozoni i šengenskom prostoru, kao i na sporazumu o dvostrukom oporezivanju sa SAD.
„U regionu kakav je naš, svaki uspeh znači i veću stabilnost i bolji potencijal za sve nas“, istakla je Brnabićeva.
T reba da donosimo odluke koje će poboljšati položaj Srba i drugih nacionalnih manjina u Hrvatskoj, rekao je u Zagrebu hrvatski premijer Andrej Plenković na Velikoj skupštini Srpskog narodnog vijeća.
„Kao predsednik Vlade koji već sedmu godinu održava snažno partnerstvo sa svim predstavnicima nacionalnih manjina u Saboru, ali i sa svima u Hrvatskoj, negujući otvoreno i tolerantno društvo u kome Hrvatska u 2023. godine predstavlja zemlju koja je rešila sva svoja ključna nacionalna pitanja. Hrvatska je stekla međunarodnu poziciju u kojem smo pratkično ostvarili sve državno-političke ciljeve u poslednjih 30 godina“, poručio je Plenković.
Kako je objasnio, „to radimo sa pouzdanjem i željom da svi koji žive u Hrvatskoj, bilo Hrvati ili pripadnica nacionalnih manjina, uživaju sva prava, osećaju se dobro i da će doprinositi hrvatskoj državi“.
On je rekao da to govori zato što je premijerka Brnabić sama kazala da su odnosi Srbije i Hrvatske opterećeni brojnim nasleđen „u zadnjih stotinak godina“.
Ti problemi žive i utiču na raspoloženje, poručio je Plenković, i naveo da oni predstavljaju prepreke u unapređenju odnosa Hrvatske i Srbije.
Prisustvo premijera Srbije i Hrvatske, kako je ocenio predsednik SNV-a Milorad Pupovac, predstavlja veliko ohrabrenje za okupljene koji će važne poruke sa skupa preneti u svoje sredine.
„Hvala vam što ste došli da podržite i ohrabrite nas koji smo se ovde okupili, posebno Brnabić i Plenković, jer je vaš dolazak ohrabrenje od izuzetne važnosti za one koji su se ovde okupili i koji će odavde preneti poruke u svoje sredine i podeliti ih sa ljudima sa kojima žive“, rekao je Pupovac, predsednik SNV-a, krovne organizacije srpske zajednice u Hrvatskoj.
Pupovac je naglasio da Srbi pripadaju evropskom narodu i žive sa evropskim narodom.
„Mnogo smo učinili da zemlja Hrvatska postane punopravna članica EU, znamo da su odnosi između Srba i Hrvata, Srbije i Hrvatske, bili i treba ponovo da budu osovina Evrope u ovom njenom delu. Zajedno sa prijateljima i partnerima Hrvatima iz Srbije činimo sve i činićemo da se na tu osovinu postave točkovi evropskog parterstva“, rekao je Pupovac.
On je podsetio da SNV baštini dugu skupštinsku tradiciju.
„Ta tradicija i naše zajedničko delovanje počivaju na idejama zajedničke slobode i zajedničkom življenju na odgovornosti za sebe i odgovornosti za državu u kojima se delovalo, neka tako bude i u buduće“, poručio je Pupovac.
Naveo je i da je u baštini SNV i stradanje srpskog naroda i iz njega proizašle traume, ali i stradanja hrvatskog naroda i drugih – romskog, jevrejskog, bošnjačkog. To su, kako je naglasio, traume koje još žive kao i obaveze prema njima, posebno prema onima čiji su osećaji još poveđeni, a prava neispunjena, bilo da je reč o nekažnjenim zločinima, nerasvetljenim sudbinama nestalih ili iskorenjenost viševekovnih zavičaja.
Prema njegovim rečima, obaveza je da se uvek svega toga sećamo, da budemo posvećeni tim pravima i osećajima i da nikada ne baštinimo mržnju, već da joj se uvek i svuda suprotstavljamo.
Pupovac je rekao da je smisao delovanja SNV da nasleđem te dve baštine šire osećaj slobode za svakog građanina, svakog pripadnika srpskog naroda u Hrvatskoj, da u njoj bude svako slobodan da bude ono što jeste i da niko nema problem da to prihvati kao pravilo slobodarskog društva. Naglasio je da je važno da nijedno dete ne odrasta uz pozdrave koji su vid slavljena zločina.
„Naš zadatak je da svako ima pretpostavke da živi u sredinama koje imaju struju i vodu, u koji su obnovljeni putevi, postoji javni prevoz, u kojima imaju društveni domovi, domovi zdravlja i apoteke, da je sve manja razlika između Korenice i Lapca, Gospića i Gračaca. Naša je trajna obaveza razvoj sredina u kojima živi srpski narod, posebno jačanje finansijsko razvojnih kapaciteta i razvoj nerazvijnih opština Dvora, Drevnika …“, rekao je Pupovac.
Cilj im je, kako kaže, i dodatni razvoj i dodatno osnaživanje sredina u kojima žive Srbi, kroz jačanje dodatnih usluga, kroz turizam, proizvodnju enegije, obradu drveta… Kao važno naveo je to da svaka veća sredina dobije mogućnost da u svako godišnje doba ima bar po jedan kulturno obrazovi ili sportski progam. Naglasio je i da obrazovanje na srpskom jeziku traži mnogo veću posvećenost, naročito po modelu C, kojim je pokriven najveći deo Hvatske.
„Zabrinjavajući je nizak broj učenika, učitelja i nastavnika uključenih u taj program. Zato je važno da zajedno sa školskim vlastima razvijamo programe koji će ići prema deci, da uz učenje ćirilice, mogu učiti italijanski, španski…“, kazao je Pupovac.
On je naglasio da će negovati saradnju i sa sunarodnicima sa KiM. Saradnja sa njima biće i dalje na važnom mestu u našem delovanju, bez obzira da li se radi o Hrvatima u Srbiji ili našim sunarodnicima na KiM, rekao je Pupovac na skupu kojem su prisustvovali i ministri Tomislav Žigmanov, Gordan Grlić Radman, ambasadorka Srbije Jelena Milić, izlaslanik predsednika Sabora, potpredsednik Vlade Hrvatske, poslanici, prestavnici SPC.