Sud u Rusiji osudio je ženu iz jednog sibirskog grada zbog objava na društvenim mrežama u kojima se osuđuje rat u Ukrajini i kaznio je u petak velikom novčanom kaznom iako su i ona i tužilaštvo tražili zatvorsku kaznu, piše AP.
Marina Novikova, 65-godišnja advokatica, proglašena je krivom za „širenje lažnih informacija“ o ruskoj vojsci, što je proglašeno krivičnim delom nakon što je predsednik Vladimir Putin poslao trupe u Ukrajinu pre više od 14 meseci.
Novikovine objave u aplikaciji za razmenu poruka Telegram osudile su invaziju i kritikovale rusku vladu.
Sud u Seversku, rodnom gradu Novikove, izrekao je kaznu od milion rubalja (preko 12.400 dolara), rekao je njen suprug Aleksandar Gavrik, prenela je ruska grupa za ljudska prava i pravnu pomoć OVD-Info.
Tužioci su tražili kaznu od tri godine zatvora. Sama Novikova molila je sud da je pošalje u zatvor, a ne alternativu: kaznu od najmanje 700.000 rubalja (8.700 dolara) koju je zakon dozvoljavao. Rekla je da nema novca da plati kaznu te veličine.
„Spremna sam da platim cenu za pravo da ostanem čovek… jer razumem da neće biti oslobađajuće presude“, rekla je Novikova na sudu, preneli su ruski mediji.
Prosečna plata u sibirskoj provinciji Tomsk, gde se nalazi Seversk, je 56.000 rubalja, ili nešto manje od 700 dolara, prema zvaničnoj vladinoj statistici.
OVD-Info, koji prati proteste i prati hapšenja, saopštio je da je slučaj protiv Novikove među prvima pokrenutim po novom zakonu koji zabranjuje širenje lažnih informacija o ruskoj vojsci. Ali broj takvih krivičnih gonjenja je narastao kao deo Kremljovog obračuna protiv neslaganja od početka invazije na Ukrajinu.
Sveobuhvatna kampanja represije je bez premca još od sovjetske ere. Ona je efektivno kriminalizovala nezavisno izveštavanje o sukobu i svaku kritiku rata, pri čemu su vlasti ciljale ne samo na istaknute opozicione ličnosti koje su na kraju dobile drakonske zatvorske kazne, već i na ljude koji nisu poznati po antivladinim aktivnostima.
Sud u Moskvi osudio je u ponedeljak bivšeg policajca za javno širenje lažnih informacija o vojsci zemlje zbog kritikovanja rata u Ukrajini svojim prijateljima preko telefona. Semiel Vedel je osuđen na sedam godina zatvora.
Vlasti su tvrdile da su njegovi telefonski razgovori kvalifikovani kao „javni“ jer je njegov telefon prisluškivan u vezi sa drugim krivičnim slučajem, a treća osoba je prisluškivala.
Prošlog meseca, ruski sud osudio je samohranog oca zbog objava na društvenim mrežama koje kritikuju rat i osudio ga na dve godine zatvora. Njegova 13-godišnja ćerka, koja je u školi crtala antiratnu skicu, poslata je u sirotište.
U nedavnom izveštaju ruskog Vrhovnog suda navodi se da su 2022. sudovi naložili građanima da plate kazne za diskreditaciju vojske 4.439 puta, što je ekvivalentno oko 1,8 miliona dolara, prema nezavisnom ruskom novinskom sajtu Mediazona.