Senat Meksika odobrio je široku reformu zakona koji regulišu rudarsku industriju, uključujući zahtev da kompanije plaćaju 5% profita lokalnim zajednicama, piše AP.
Zakon o rudarstvu bio je među 18 zakona, od kojih su neki kontroverzni, koji su usvojeni u mahnitoj žurbi kasno u petak.
Zakoni su odobreni sa malo ili bez debate, na osnovu glasova samo senatora iz stranke Morena Andresa Manuela Lopeza Obradora i njenih saveznika. Opozicija je zauzela uobičajeno sedište Senata u znak protesta zbog nedostatka debate, pa su se senatori i saveznici Morene sastali u alternativnom domu.
Novi zakon o rudarstvu smanjuje maksimalnu dužinu koncesija sa 50 na 30 godina i kažnjava spekulacije dozvoljavajući vlastima da ukinu koncesije ako se na njima ne rade u roku od dve godine.
Rudarska industrija, većinom strana i u znatnoj meri kanadska, izazvala je pritužbe zbog ekološke štete, spekulacija i činjenice da su zajednice oko rudnika i dalje među najsiromašnijim u Meksiku.
Mnoge kompanije, posebno manje „manje“ kompanije koje se kotiraju na kanadskim berzama, rade istražne radove, procenjuju prisustvo minerala i onda ne rade ništa, čekajući da prodaju koncesiju većem igraču. Mnoga svojstva uključuju depozite zlata ili srebra.
Velike meksičke kompanije dominiraju u rudarstvu bakra i nekih drugih metala.
Senat je takođe odobrio nacrt zakona kojim se nalažu kazne od 10 do 15 godina zatvora za ljude koji proizvode sintetički opioidni fentanil u Meksiku ili koji obezbeđuju hemikalije prekursore koje se uglavnom uvoze iz Kine. Proizvodnju droge čini posebnim zločinom, pored posedovanja.
Možda još kontroverznije, senatori su odobrili nacrt zakona o zameni komisije za nauku i tehnologiju zemlje – koja dodeljuje grantove za istraživanje i druga finansijska sredstva – da bi u njen odbor uključili predstavnike vojske i mornarice.
Novi okvir bi takođe eksplicitno dao prednost istraživačima na državnim univerzitetima u odnosu na privatne.
Prema drugom zakonu, vojska bi dobila dominantnu ulogu u obezbeđivanju bezbednosti u vazdušnom prostoru zemlje, a takođe bi joj bilo dozvoljeno da upravlja komercijalnom avio-kompanijom. To predstavlja potencijalni sukob, jer će vojsci biti dozvoljeno da upravlja i civilnim aerodromima, a meksički zakon zabranjuje i operateru aerodroma da takođe vodi avio-kompaniju.
Lopez Obrador je uveliko proširio ulogu vojske na sve, od građevinskih projekata do operativnih kompanija.