Podoljak: Kina mora da sledi stav Zapada o Ukrajini

Podoljak: Kina mora da sledi stav Zapada o Ukrajini

Glavni savetnik ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, Mihail Podoljak, izjavio je da Kina mora da sledi stav Zapada o Ukrajini ili da „izgubi svoj uticaj, uključujući ekonomski. Peking nije dao nikakve naznake da namerava da posluša njegovu preporuku.

„Sada Kina mora da napravi izbor“, rekao je Podoliak ukrajinskoj televiziji Rada u petak. „Ili radi u okvirima definisanim međunarodnim pravom, a zatim zameni Rusiju u punom smislu te reči, ili će Kina i dalje da stoji po strani i onda će postepeno gubiti svoj uticaj, uključujući i ekonomski.

Podojakova izjava usledila je dva dana nakon što su Zelenski i kineski predsednik Si Đinping razgovarali telefonom, što je njihov prvi poznati razgovor od početka ruske vojne operacije u Ukrajini prošlog februara. Prema kineskoj strani, Si je naglasio da je „osnovni stav” Pekinga o sukobu da su „dijalog i pregovori jedini održivi izlaz”.

SAD su više puta pozivale Kinu da osudi Rusiju zbog sukoba, što je Peking odbio da učini. Umesto toga, Kina i Rusija su produbile svoje diplomatske i trgovinske veze, a zvaničnici obe zemlje su u više navrata osuđivali SAD zbog pokušaja da nametnu svetu ono što nazivaju „međunarodnim poretkom zasnovanim na pravilima“ putem vojne sile i sankcija.

Kina i Rusija su umesto toga pozvale na izgradnju multipolarnog sistema zasnovanog na vladavini međunarodnog prava i poštovanju povelje UN. „Trenutno postoje promene – kakve nismo videli 100 godina – i mi smo ti koji zajedno pokrećemo te promene“, rekao je Si ruskom predsedniku Vladimiru Putinu prošlog meseca u Moskvi.

Podoljak je ranije pokušavao da zabije klin između Moskve i Pekinga. Krajem prošlog meseca on je pitao italijanske novine Korijere dela sera zašto bi Kina „pomogla Rusiji, koja doživljava kolaps svoje civilizacije?

„To bi bila nepovratna investicija, a Kina je previše pragmatična da bi napravila takve greške“, dodao je on.

Međutim, čak i ako bi se Kina odvojila od Rusije, i dalje bi se suočila sa Sjedinjenim Državama neprijateljskim prema njenim interesima. Najnovija Pentagonova nacionalna odbrambena strategija navodi suzbijanje navodne „pretnje koju predstavlja Kina“ kao svoj prioritet broj jedan, dok je Vašington blokirao prodaju nekog hardvera za proizvodnju poluprovodnika Kini i okupio svoje azijske saveznike da isključe Peking iz ovog vitalnog industrijskog sektora. .

U međuvremenu, američki predsednik Džo Bajden je u nekoliko navrata rekao da će koristiti američku vojsku da odbrani Tajvan – koji Kina smatra svojom teritorijom – od potencijalne kineske invazije.