Japanski premijer Kišida posetiće Južnu Koreju na samitu sa Junom

Japanski premijer Kišida posetiće Južnu Koreju na samitu sa Junom

Očekuje se da će japanski premijer Fumio Kišida posetiti Južnu Koreju narednih nedelja i sastati se sa predsednikom Jun Suk Jeolom, rekli su zvaničnici, uzvraćajući posetu južnokorejskog lidera Tokiju prošlog meseca.

Zvaničnik japanske vlade i drugi zvaničnik iz vlade Grupe sedam rekli su da se sastanak očekuje pre nego što Kišida bude domaćin samita G7 od 19. maja.

Japanska novinska agencija Kjodo saopštila je u subotu da će se njih dvoje sastati oko 7. ili 8. maja, pozivajući se na više neimenovanih japanskih i južnokorejskih diplomatskih izvora.

Njihov cilj biće da potvrde jačanje saradnje dva suseda oko Severne Koreje uoči samita G7 u Hirošimi, rekao je Kjodo.

Upitan o izveštajima sa bilateralnog samita, Kišida je u izjavi koju je prenela javna mreža NHK rekao da ništa konkretno nije odlučeno.

Telefonska sekretarica u japanskom ministarstvu spoljnih poslova u subotu je saopštila da niko nije bio dostupan tokom vikenda.

Veze između Japana i Južne Koreje, koje su dugo bile zategnute pitanjima uključujući nadoknadu za vreme rata i trgovinu, poslednjih meseci su se popravljale zbog učestalih raketnih lansiranja Severne Koreje i mišićavije uloge Kine na globalnoj sceni.

Dve strane su se složile da ožive šatl diplomatiju kada se Jun sastao sa Kišidom u Tokiju u martu, što je prva poseta jednog južnokorejskog predsednika Japanu u poslednjih 12 godina.

Poslednju posetu japanskog premijera Južnoj Koreji Šinzo Abe je napravio 2018. godine, navodi NHK.

Američki predsednik Džo Bajden pohvalio je ove nedelje Junove napore ka poboljšanju odnosa sa Japanom tokom Junove posete Vašingtonu. Bajden, Jun i Kišida će se sastati na marginama samita u Hirošimi, javljaju japanski mediji.

Severnokorejska Kim Jo Džong, moćna sestra lidera Kim Džong Una, rekla je da će sporazum između SAD i Južne Koreje ove nedelje o potrebi da se ojača bezbednost Južne Koreje pogoršati situaciju, piše državni medij KCNA.

Severna Koreja je uverena da kao rezultat toga mora dodatno da usavrši „odvraćanje od nuklearnog rata“, rekao je Kim, prenosi Rojters.