Preživljavanje specifično za rak dojke kraće je kod žena iz ugroženih naselja u odnosu na povlašćena naselja, prema studiji objavljenoj na mreži 21. aprila u JAMA Netvork Open.
Neha Goel, MD, sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Majamiju Miller, i kolege su istraživali socioekonomski status u susjedstvu i opstanak specifičnog za rak dojke među većinskom populacijom manjina. Analiza je uključila 5.027 žena sa stadijumom raka dojke od I do IV liječenih u centru za rak koji je odredio Nacionalni institut za rak i sestrinskoj bolnici za sigurnost (od 10. januara 2007. do 9. septembra 2016.) sa srednjim vremenom praćenja od 60,3 meseca.
Istraživači su otkrili da su žene koje žive u najnepovoljnijim naseljima (tertil 3) imale kraće preživljavanje specifičnog za rak dojke u odnosu na one koje žive u najpovoljnijim naseljima (tertil 1) kada su kontrolisale sociodemografiju na nivou pojedinca, komorbiditet, faktor rizika od raka dojke, pristup nege, tumora i Nacionalne sveobuhvatne mreže za rak – usklađene karakteristike lečenja (odnos opasnosti, 1,29).
„Nalazi ove studije ukazuju na neobjašnjene mehanizme povezane sa preživljavanjem specifičnim za rak dojke, kao što su neizmerene društvene i pristup nezi barijera, i postavljaju osnovu za buduća istraživanja koja procenjuju da li nedostatak u okruženju dovodi do agresivnijih bioloških faktora tumora kroz akumulaciju društvenih i stresori životne sredine“, pišu autori.
Dva autora su otkrila finansijske veze sa Blue Note Therapeutics, kompanijom za digitalnu terapiju na recept; jedan autor je otkrio veze sa farmaceutskom industrijom.