Guverner Kolorada potpisao je u petak četiri zakona o kontroli oružja, nakon vođstva drugih država koje se bore da se suoče sa porastom nasilnog kriminala i masovnih pucnjava širom zemlje, uprkos nedavnoj presudi Vrhovnog suda SAD koja je proširila prava na Drugi amandman.
Pre nego što se mastilo uopšte osušilo na potpisu guvernera Džareda Polisa, grupe za zaštitu oružja su tužile da ponište dve mere: povećanje starosne granice za kupovinu bilo kog oružja sa 18 na 21 godinu i uspostavljanje trodnevnog perioda čekanja između kupovine i prijema. od pištolja. Sudovi već odmeravaju tužbe zbog takvih ograničenja u drugim državama.
Novi zakoni, koje su demokrate progurale uprkos kasnonoćnim filibustencijama republikanaca, imaju za cilj suzbijanje sve većeg broja samoubistava i nasilja među mladima, sprečavanje masovnih pucnjava i otvaranje mogućnosti za žrtve nasilja iz oružja da tuže dugo zaštićenu industriju vatrenog oružja. Oni su doneti samo pet meseci nakon masovne pucnjave u LGBTK klubu u Kolorado Springsu.
„Koloradci zaslužuju da budu bezbedni u našim zajednicama, u našim školama, u našim prodavnicama, u našim noćnim klubovima“, rekao je Polis dok je potpisivao mere u svojoj kancelariji. Guverneru su pratili aktivisti koji su nosili crvene košulje sa natpisom „Mame zahtevaju akciju“, učenici srednje škole u Denveru koji su nedavno pogođeni pucnjavom i roditelji žene ubijene u pucnjavi u pozorištu Aurora 2012.
I poslanici koji podržavaju i građani imali su suze u očima i aplauzali su dok je Polis potpisivao svaki zakon. Kolorado ima istoriju ozloglašenih masovnih pucnjava, koja sežu do masakra u srednjoj školi Columbine 1999. godine.
Republikanci su zakone osudili kao težak zadiranje u prava iz Drugog amandmana koji bi ometao sposobnost stanovnika Kolorada da se brane usred rastuće stope kriminala u cijeloj državi. Zagovornici prava na oružje obećali su da će poništiti mere.
„Ovo su jednostavno fanatični političari koji rade ono što fanatični političari rade: diskriminišu starosnu dob“, rekao je Tejlor Rouds, izvršni direktor vlasnika oružja Rocki Mountain, misleći na novu starosnu granicu za kupovinu oružja. Rouds je rekao da ima poverenja u tužbe koje je njegova grupa podnela. On je takođe rekao da očekuje da će sudija izdati privremenu zabranu prilaska kojom će država blokirati sprovođenje zakona o starosnoj granici i periodu čekanja dok se to pitanje ne reši na sudu.
Treća mera koju je usvojilo zakonodavstvo ojačaće državni zakon o crvenoj zastavi, koji omogućava sudiji da privremeno ukloni nečiji pištolj ako osoba predstavlja pretnju sebi ili drugima. Četvrti poništava neke pravne zaštite za industriju vatrenog oružja, izlažući ih tužbama žrtava nasilja oružjem.
Peti predlog, sveobuhvatnu zabranu poluautomatskog vatrenog oružja koje uključuje određene pištolje, sačmarice i puške, ubile su demokrate prošle nedelje — ilustrujući da je čak i većinska stranka bila spremna da ide tako daleko kada je reč o ograničenjima oružja.
Novi zakon o crvenoj zastavi, koji se naziva i nalog za zaštitu od ekstremnog rizika, ovlašćuje one koji blisko sarađuju sa mladima i odraslima – lekarima, stručnjacima za mentalno zdravlje i nastavnicima – da podnesu peticiju sudiji da privremeno ukloni nečije vatreno oružje. Ranije je ovlašćenje za podnošenje peticija bilo ograničeno uglavnom na organe za sprovođenje zakona i članove porodice.
Republikanci su tvrdili da će zakon obeshrabriti ljude da iskreno razgovaraju sa lekarima i stručnjacima za mentalno zdravlje zbog straha da će im oružje privremeno biti oduzeto.
Zakon koji zahteva trodnevno odlaganje između kupovine i dobijanja vatrenog oružja — pokušaj da se smanji impulsivno nasilje i pokušaji samoubistva — stavlja Kolorado u red sa devet drugih država, uključujući Kaliforniju, Floridu i Havaje.
Kolorado ima šesto mesto po stopi samoubistava u zemlji, sa skoro 1.400 u 2021, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti. Analiza četiri studije RAND Corporation otkrila je da su periodi čekanja povezani sa manjim brojem smrtnih slučajeva od samoubistva od vatrenog oružja.
Protivnici su izrazili zabrinutost da ljudi koji treba da se brane – kao što su žrtve nasilja u porodici – možda neće moći da dobiju pištolj na vreme da to učine.
U podizanju minimalne starosne granice za kupovinu vatrenog oružja sa 18 na 21 godinu, Kolorado se pridružuje Kaliforniji, Delaveru, Floridi, Havajima, Njujorku i Roud Ajlendu. Zagovornici ukazuju na sada često citirane podatke CDC-a koji pokazuju da je nasilje nad oružjem prestiglo saobraćajne nesreće kao vodeći uzrok smrti dece i tinejdžera poslednjih godina.
Kolorado takođe ukida dugogodišnju zakonsku zaštitu za proizvođače i trgovce oružja – zakone koji su industriju držali na udaljenosti od pitanja o krivici, posebno nakon masovnih pucnjava. Kalifornija, Delaver, Nju Džersi i Njujork doneli su slične zakone u poslednje tri godine.
Nacrt zakona u Koloradu ukida državni zakon iz 2000. koji je uglavnom sprečavao kompanije koje se bave oružjem da budu odgovorne za nasilje počinjeno sa njihovim proizvodima. Iako je industrija još uvek u velikoj meri zaštićena od odgovornosti prema saveznom zakonu, pravila olakšavaju žrtvama nasilja oružjem da podnose tužbe.
Prošle godine, na primer, Remington, kompanija koja je napravila pušku korišćenu u masakru u osnovnoj školi Sendi Huk 2012, rešila je tužbu porodica ubijenih za 73 miliona dolara. Porodice su optužile kompaniju da cilja na mlađe, rizične muškarce u reklamama i da svoje proizvode plasira u nasilne video igrice.
Protivnici zakona su tvrdili da bi on samo zagrijao industriju vatrenog oružja u lažnim tužbama.