Izvršni direktor Telegrama rekao je u četvrtak da će se ova kompanija za društvene mreže žaliti na odluku brazilskog sudije da blokira pristup svojoj platformi u Brazilu zbog toga što nije predala podatke o neonacističkim aktivnostima. Tvrdio je da je usaglašenost „tehnološki nemoguća“. U izjavi objavljenoj na njegovom Telegram nalogu, Pavel Durov je rekao da kada se lokalni zakoni ili neizvodljivi zahtevi suprotstavljaju misiji njegove kompanije — „da sačuva privatnost i slobodu govora širom sveta“ — ona ponekad mora da napusti tržišta, preneo je AP.
Telegram su u prošlosti blokirale vlade, uključujući Iran, Kinu i Rusiju, dok su u ovoj drugoj zemlji. Pristalice Kremlja su ga upotrebile kao digitalno oružje u osvajačkom ratu predsednika Vladimira Putina u Ukrajini.
Durov je rekao da je brazilski savezni sudija koji je naredio suspenziju u sredu „zatražio podatke koje je tehnološki nemoguće da dobijemo“. Tvrdio je da brani „pravo na privatnu komunikaciju“ brazilskih korisnika, ali nije precizirao.
Korisnici Telegrama mogu javno da objavljuju na kanalima koje kreiraju ili im se pridruže — ili da komuniciraju privatno. Kompanija kaže da „tajni razgovori“ između pojedinačnih korisnika mogu biti šifrovani.
Pres kancelarija Telegrama sa sedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima nije odgovorila na pitanja koja je mejlom poslala Asošiejted pres ili poslata preko aplikacije predstavniku medija kompanije.
Pored toga što je naredio blokiranje Telegrama, koje su sproveli brazilski internet provajderi i bežični operateri, sudija je odredio dnevnu kaznu od oko 200.000 dolara za nepoštovanje. Durov nije rekao da li Telegram namerava da plati.
U presudi federalnog suda u državi Espirito Santo navodi se da „činjenice koje su pokazale policijske vlasti pokazuju jasnu svrhu Telegrama da ne sarađuje sa istragom“. Policija je posebno zainteresovana za sadržaj Telegrama koji se odnosi na nasilje u školama.
Razvoj događaja dolazi kada se Brazil bori sa talasom školskih napada, uključujući jedan u novembru u kojem je čovek sa kukastim krstom zakačenim za prsluk ubio četiri osobe i ranio 12 u malom gradu Aracruz u državi Espirito Santo.
Brazilska savezna vlada nastojala je da iskorijeni nasilje u školama sa posebnim fokusom na navodno zločesti uticaj društvenih medija.
Prošle godine, sudija Vrhovnog suda Brazila naložio je zatvaranje Telegrama širom zemlje, tvrdeći da je više puta ignorisao zahteve za saradnju. Nakon pet dana blokade, Telegram se izvinio, tvrdeći da nije primio saopštenje suda.