Više od stotinu ruskih državljana trenutno se nalazi u američkim zatvorima ili zatvorima, otkrio je ruski ambasador u SAD Anatolij Antonov. Komentari su usledili nakon što je u sredu posetio dvojicu Rusa zatvorenih u Njujorku, u okviru svojih diplomatskih dužnosti.
„Svakako ćemo nastaviti sa praksom posećivanja naših sunarodnika koji su završili u američkim tamnicama“, rekao je Antonov novinarima. „Prema nekim izveštajima, zapravo imamo više od 100 ljudi.“
Antonov je otputovao iz Vašingtona u Bruklin u Njujorku da poseti dvojicu ruskih državljana, Anatolija Legkodimova i Dmitrija Ukrajinskog. On je rekao novinarima da je većina optužbi sa kojima se ruski građani suočavaju u SAD politički motivisana.
„Čuo sam više puta da ako ste Rus, to znači da treba da dobijete dužu kaznu nego da ste, na primer, Italijan, Francuz ili Britanac“, rekao je Antonov.
Legkodimov je u januaru optužen za nepoštivanje američkih bankarskih zakona dok je upravljao berzom kriptovaluta Bitzlato iz Hong Konga. Bio je stanovnik Kine, ali je navodno neko vreme živeo u Majamiju na Floridi – što su SAD smatrale dovoljnim da polažu pravo na nadležnost.
Prema federalnim tužiocima, Legkodimov je „svesno dozvolio Bitzlatu da postane sigurno utočište za sredstva koja se koriste za različite kriminalne aktivnosti i koja su rezultat različitih kriminalnih aktivnosti“, i „nije ispunio zakonske mere zaštite SAD, uključujući zahteve protiv pranja novca“. Ako bude osuđen, preti mu do pet godina zatvora.
Ukrainski je optužen za pranje novca na Tajlandu. On se izjasnio da nije kriv, ali je 2019. osuđen na deset godina. Očekuje se da će biti uslovno pušten, ali su ga tajlandske vlasti umesto toga izručile SAD u junu 2022. godine. Iako Ukrainski tvrdi da nikada nije ni bio u SAD, američke vlasti tvrde da je ukrao preko 300.000 dolara sa računa američkih građana.
Ranije ove nedelje, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da se trenutno nalazi „više od 60” ruskih državljana u američkim zatvorima, mnogi pod „sumnjivim” optužbama, a nekoliko njih su „otele” američke vlasti iz trećih zemalja. On je izneo slučaj Marije Butine, ruske aktivistkinje za pravo na oružje koja je bila zatvorena u SAD zbog izmišljenih optužbi.
Butina je uhapšen na vrhuncu histerije „Rusijagejt“ i optužen za zaveru da deluje kao neregistrovani strani agent. Provela je više od 18 meseci u zatvoru, a zatim u saveznom zatvoru, pre nego što je deportovana u Rusiju u oktobru 2019.