Nedavno curenje dokumenata Pentagona uključivalo je sugestiju da Kina razvija sofisticirane sajber napade u svrhu ometanja vojnih komunikacionih satelita. Iako je ovo nepotvrđeno, svakako je moguće, jer su mnoge suverene nacije i privatne kompanije razmatrale kako da se zaštite od smetnji signala.
Skoro svaki aspekt našeg života omogućen je satelitskom komunikacijom, od finansijskih transakcija, navigacije, predviđanja vremena i internet usluga do udaljenijih lokacija. Ipak, s obzirom na to koliko je satelita u orbiti, dok se efekat može osetiti na deo populacije, ako se izgubi jedan ili dva satelita, ne bi bilo većih problema.
Ali kada uzmemo u obzir vojne prednosti satelita, neposredna komunikacija je od vitalnog značaja za sisteme ranog upozorenja i praćenje. Dakle, koliko bi bilo lako poremetiti ove usluge?
Kineski svemirski program je napredovao bržom brzinom nego u bilo kojoj drugoj zemlji. Prvo uspešno lansiranje Kine bilo je 1970. godine, ali je 1999. godine njen svemirski program skočio napred sa lansiranjem Šendžou-1 koje je bilo prvo u nizu bespilotnih, a potom i svemirskih misija sve sofisticiranijih.
Kina je izvela nešto više od 200 lansiranja između 2010. i 2019. Godine 2022. postavila je rekord sa 53 lansiranja raketa za godinu dana — sa neverovatnim uspehom od 100%.
Kao takva, Kineska nacionalna svemirska administracija (CNSA) postala je glavni igrač u globalnoj svemirskoj aktivnosti i ima mnogo iskustva sa satelitskim komunikacijama. Dokument koji je procurio sugeriše da Kinezi traže sposobnost da „preuzmu kontrolu nad satelitom, čineći ga neefikasnim za podršku komunikacijama, oružju ili obaveštajnim, nadzornim i izviđačkim sistemima“.
Takođe je sasvim moguće da SAD i druge nacije takođe razvijaju takve sposobnosti.
Sateliti kruže oko naše planete na različitim visinama. Najniže stabilne orbite su oko 300 km, Međunarodna svemirska stanica i svemirski teleskop Habl nalaze se na 500 km nadmorske visine, a geostacionarni sateliti su oko 36.000 km (oko šest puta veći od radijusa Zemlje).
Ideja o fizičkom hvatanju ili preuzimanju satelita smatrana je u velikoj meri nemogućim zadatkom, iako je predstavljena, slavno, u filmu kao što je „Živiš samo dva puta“ gde je veliki cilindar u orbiti progutao svemirski brod sa posadom.
Manje letelice dizajnirane za uklanjanje svemirskog otpada iz orbite lansirane su u poslednjih nekoliko godina. Ali praktični izazovi snimanja potpuno funkcionalnog i operativnog satelita su daleko veći (naročito zbog trzaja ispaljenih harpuna).
Međutim, postoje metode za ometanje, pa čak i preuzimanje satelitske komunikacije?
Ovo je najlakši metod. Sateliti komuniciraju emitovanjem na određenom skupu radio ili mikrotalasnih frekvencija. Bombardovanjem prijemne stanice ili samog satelita možete efikasno ugušiti signal. Posebno je efikasan sa informacijama o pozicioniranju.
Ovo je metod preusmeravanja komunikacionog signala od dolaska do satelita ili zemaljske kontrolne stanice. Ovo zahteva signale velike snage da bi zavarali jednog ili drugog da je signal za ometanje glavna predajna stanica jer će se komunikacija zaključati na najjači izvor.
Ovaj metod ometanja najbolje funkcioniše kada signal ometanja ne sadrži informacije, pa prijemnik pretpostavlja da nema prenosa podataka (čovek bi čuo tišinu ili samo ton).
Ovo je beskonačno složeniji postupak. Originalni signal mora biti utišan ili nadjačan, a zamjenski signal mora biti u stanju da precizno komunicira i prevari satelit.
Ovo obično zahteva poznavanje ključa za šifrovanje koji bi se koristio, kao i ispravnih komandi i sintakse. Ova vrsta informacija se ne može lako pogoditi, što znači da je potrebno poznavanje sistema za lansiranje i kompanija.
Da biste lakše razumeli ove tri tehnike, zamislite da ste u restoranu, a vaš partner sedi naspram vas. Razgovarate sa njima normalno i onda se pozadinska muzika pojačava jako glasno. Možda ćete moći da razaznate neke reči, ali ne sve — ovo bi bilo zasićenje.
Sada konobar prođe i počne glasno da vam govori odvraćajući vašu pažnju – ovo bi bilo zastojno.
Sada vaš partner ide u toalet i vi primite poziv koji izgleda da je od njega, ali je zapravo od nekoga ko je uzeo njihov telefon i lažno se predstavlja za njega – to bi bilo slanje komande.
Ovaj poslednji primer je beskonačno teže postići, ali ima najviše potencijala za poremećaj. Ako možete prevariti satelit da pomisli da ste pravi izvor komande, onda ne samo da su komunikacije blokirane, već se lažne informacije i slike mogu poslati zemaljskim stanicama.
Kada satelit prestane da komunicira, mi ga nazivamo zombi satelitom. U suštini, ne može da uradi nijedan od svojih predviđenih zadataka i samo da orbitira sa malim šansama za oporavak.
Ovo se može dogoditi prirodno tokom izbacivanja koronalne mase, kada Sunce oslobađa velike količine energetski naelektrisanih čestica koje mogu da stupe u interakciju sa satelitima izazivajući električne udare. U nekim slučajevima to dovodi do nepouzdanih podataka, ali može dovesti i do gubitka komunikacije.
Najpoznatiji od ovih slučajeva bio je telekomunikacioni satelit Galaki 15, koji je izgubio komunikaciju sa zemaljskom stanicom 2010. godine, ali je nastavio da emituje komunikaciju korisnicima.
Dok vojska ne može da ponovi izbacivanje koronalne mase, otmica signala je moguća. Dokument koji je procurio ne pruža nikakav dokaz o sposobnostima Kine, niti o trenutnom napretku Sjedinjenih Država u ovoj oblasti.
Sve što možemo reći je da će se naše razumevanje atmosferske fizike i širenja talasa u gornjim slojevima atmosfere brzo povećati kako ovo postaje sve važnije.