Naoružana osoba u banci na severu Irana mirno je prišala iza visokog šiitskog sveštenika i u sredu, hitcima ubio ajatolaha, prema snimcima nadzora sa sajta, najvišeg sveštenika ubijenog tokom meseci nemira koji su potresli Islamsku Republiku.
Ubistvo ajatolaha Abasa Ali Sulejmanija zaprepastilo je i prolaznike koji su bili svedoci pucnjave i širu javnost. Sveštenik je služio u Skupštini eksperata zemlje koja bira i nadgleda vrhovnog vođu Islamske Republike. Došlo je nakon masovnih protesta i krvavog razbijanja demonstranata od strane bezbednosnih snaga nakon septembarske smrti 22-godišnje Mahse Amini nakon što je uhapsila državna policija za moral.
Vlasti nisu ponudile neposredan motiv za napad u Babolsaru u iranskoj provinciji Mazandaran, severno od glavnog grada Teherana. U početku je državna televizija opisala čoveka koji je savladao stražara i pucao u sveštenika.
Ali kasniji snimci nadzora koje su iranski mediji naveliko podelili pokazuju da je ubica u banci, kako otvoreno nosi vatreno oružje i nakratko luta pre nego što je prišao Sulejmaniju i upucao ga.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da će pokrenuti specijalnu istragu o ubistvu.
Sulejmani, za koga se veruje da ima 77 godina, bio je u Skupštini eksperata, panelu od 88 mesta koji nadgleda funkciju iranskog vrhovnog lidera. Takođe je nekada služio kao lični predstavnik vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija u nemirnoj iranskoj jugoistočnoj provinciji Sistan i Belučestan.
Šiitsko sveštenstvo je dugo imalo važnu ulogu u Iranu, koja je postala moćnija tek nakon Islamske revolucije 1979. godine. Međutim, nezadovoljstvo je poraslo poslednjih godina, posebno usred talasa protesta širom zemlje zbog ekonomskih, političkih i građanskih prava u Iranu. Zemlja se bori sa kolapsom nacionalne valute, rijala, i neizvesnošću u vezi sa svojim vezama sa širim svetom nakon kolapsa nuklearnog sporazuma Teherana sa svetskim silama iz 2015.
Neki su kritikovali subvencije koje se daju sveštenicima, iako manje od 10% od 200.000 iranskih sveštenika ima zvanična mesta u vladi, a mnogi studenti bogoslovije rade kao radnici ili taksisti da bi sastavili kraj s krajem.
U poslednjim previranjima u Iranu, demonstranti su takođe ciljali na sveštenike, a neki onlajn video snimci prikazuju mlade demonstrante kako trče iza sveštenika na ulici i skidaju im turbane, što je znak njihovog statusa.
Studenti Bogoslovije bili su među ubijenima dok su služili u dobrovoljačkim snagama Basij paravojne Revolucionarne garde tokom demonstracija, kaže vlada.
Međutim, Sulejmani je najstariji sveštenik koji je ubijen poslednjih godina. U aprilu 2022. godine, državljanin Uzbekistana je nožem izbo dva sveštenika u Mešhadu u hramu Imam Reza.