Upotreba malog alata za izvlačenje krvnih ugrušaka opasnih po život iz arterija u plućima rezultirala je visokom stopom preživljavanja pacijenata, posebno u poređenju sa istorijskim tretmanima kao što su razređivači krvi ili operacija, prema najvećoj dosadašnjoj studiji plućne embolije.
Rezultati studije FLASH (FlovTriever All-Comer Registri for Patient Safeti and Hemodinamics) su nedavno objavljeni u EuroIntervention, dok su privremeni rezultati objavljeni ranije 2022. godine u Kateterizaciji i kardiovaskularnim intervencijama. Studija je pregledala lečenje plućne embolije (PE) kod 800 pacijenata zbrinutih u 50 bolnica u Sjedinjenim Državama između decembra 2018. i decembra 2021. godine, uključujući bolnicu Corevell Health, Beaumont, Roial Oak.
Studija je razmatrala efikasnost minimalno invazivnog uređaja, nazvanog FlovTriever Sistem od strane Inari Medical, koji je sada dostupan pacijentima sa PE u Corevell Health-u, koristeći kateter provučen kroz venu u preponama na desnoj strani srca i u arterije. dovodeći do pluća. Lekari zatim koriste veliki uređaj za usisavanje na kraju katetera da zgrabe ugrušak. Vakuumska sukcija izvlači ugrušak iz arterije u kateter i iz tela u procesu koji se naziva mehanička trombektomija.
„Kada smo pogledali efikasnost ovog uređaja za mehaničku trombektomiju u poređenju sa standardnim tretmanima kao što su sistemski razređivači krvi, trombolitici ili otvorena operacija, rizik od smrtnosti je pao sa istorijskog nivoa od 6,5% na 0,8% …“, rekao je jedan od dva istraživača Corevell Health studije, dr Majkl Savin, interventni radiolog koji leči pacijente u Corevell Health’s Beaumont bolnici, Roial Oak i Corevell Health’s Beaumont bolnici, Troja. „Pored toga, pacijentov protok krvi, srčana funkcija i kratak dah su se brzo poboljšali. Ovaj tretman potencijalno smanjuje rizik od dugotrajnog invaliditeta.“
Svake godine plućna embolija pogađa do 900.000 ljudi u Sjedinjenim Državama; sa 10 do 30 procenata pacijenata koji umiru u roku od mesec dana od dijagnoze, prema Američkom udruženju za pluća.
Plućna embolija se javlja kada krvni ugrušci, koji se često formiraju u nogama, putuju kroz desnu stranu srca i zaglave se u arterijama pluća, prekidajući protok krvi. Faktori rizika za plućnu emboliju uključuju gojaznost, imobilizaciju usled operacije, rak, pušenje i COVID-19. Simptomi mogu uključivati iznenadni kratak dah, bol u grudima, vrtoglavicu i kašalj. Stanje može oštetiti pluća, uticati na funkciju srca, povrediti glavne organe lišene kiseonika i na kraju dovesti do smrti.
Istorijski gledano, lekari su često koristili lekove protiv zgrušavanja i rastvaranja ugrušaka kako bi razblažili krv, sprečili stvaranje dodatnih ugrušaka i rastvorili postojeće ugruške. Međutim, ovi lekovi nose povećan rizik od unutrašnjeg krvarenja i krvarenja u mozgu.
Istraživač studije dr Herman-Simon Kado, interventni kardiolog u bolnici Corevell Health, Beaumont, Roial Oak, rekao je da upotreba mehaničkog uređaja predstavlja alternativu za pacijente koji ne mogu da tolerišu lekove za rastvaranje ugrušaka koji razblažuju krv. Oko trećine pacijenata sa FLASH-om (32,1%) nije moglo da se leči ovim lekovima. Lekovi se ne preporučuju pacijentima koji već uzimaju lekove protiv zgrušavanja krvi, često srčanim pacijentima; imaju više od 75 godina; koji imaju krvni pritisak veći od 180/110; su trudne; ili su nedavno imali operaciju, između ostalih faktora.
„Mehanička trombektomija povećava našu sposobnost da lečimo pacijente za koje lekovi za rastvaranje ugrušaka nisu opcija“, rekao je dr Kado. „A minimalno invazivna opcija u odnosu na otvorenu operaciju rezultira manje traume za pacijenta, kraćim boravcima u bolnici i bržim oporavkom. Ovo pruža dodatnu priliku za pozitivne ishode za naše pacijente.“