Nova klasa imunoterapije pokazuje obećavajuće rezultate u borbi protiv najagresivnijeg oblika raka kože.
Studija, koju su danas u Nature Communications objavili istraživači sa King’s College London i Gui’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust, istražuje da li novo antitelo može ciljati i lečiti melanome. Rezultati pokazuju da antitelo aktivira imuni odgovor u borbi protiv raka i usporava rast melanoma kod miševa.
Maligni melanom je najagresivniji tip raka kože sa lošom stopom preživljavanja za polovinu pacijenata u roku od pet godina od dijagnoze. Iako je došlo do značajnog napretka u razvoju imunoterapije (lekova koji stimulišu sopstveni prirodni odbrambeni sistem tela da napadne rak), tumori mnogih pacijenata ne reaguju. Ovaj lek bi mogao da koristi onim pacijentima sa melanomom koji ne reaguju na postojeći tretman.
Mnoge postojeće imunoterapije koje se koriste u lečenju raka pripadaju tipu antitela zvanom IgG. Međutim, istraživači na King’s College London i Gui’s and St Thomas’ razvili su IgE antitelo koje može da koristi sopstveni imuni sistem pacijenta da napadne rak na drugačiji način.
Istraživači su razvili IgE antitelo specifično za marker na površini ćelija ljudskog melanoma, nazvan hondroitin sulfat proteoglikan 4 (CSPG4) koji se nalazi na do 70% melanoma. Trenutno dostupne imunoterapije se u velikoj meri oslanjaju na odbranu imunog sistema, međutim ovo novo antitelo je dizajnirano da cilja imune odgovore specifično na ćelije melanoma.
Istraživači su pokazali da CSPG4 IgE može da se veže i aktivira imune ćelije koje se nalaze u krvi pacijenata sa melanomom da ubiju ćelije raka melanoma kod ljudi. Tretman CSPG4 IgE usporio je rast raka kod miševa implantiranih sa ljudskim imunim ćelijama, uključujući ćelije pacijenata sa melanomom. Alergijski test sproveden sa krvlju pacijenta otkrio je da CSPG4 IgE ne aktivira bela krvna zrnca nazvana bazofili, što ukazuje da bi terapija mogla biti bezbedna.
Dr Heder Baks, postdoktorski istraživač sa Instituta za dermatologiju Sent Džona, Kraljevski koledž u Londonu, rekla je: „Pokazali smo da imuni odgovor može biti pokrenut IgE imunoterapijom za melanom i da se to odnosi na ljudske melanome i imune pacijente sa melanomom. Naši nalazi repliciraju postojeća zapažanja za MOv18 IgE, prvi IgE protiv raka, koji cilja rak jajnika, i podržava razvoj IgE terapija za druge solidne tumore.
Profesor Sofija Karagijanis, sa Instituta za dermatologiju Sent Džon, Kraljevski koledž u Londonu, rekla je: „Četiri od deset osoba sa uznapredovalim melanomom ne reaguju na dostupne tretmane. Naši nalazi pokazuju da ljudski imuni sistem reaguje drugačije u prisustvu lekova zasnovanih na IgE antitela i ukazuje na potencijal primene IgE za uspostavljanje efikasnog odgovora protiv melanoma. Ovo otvara mogućnost ove nove klase lekova da koristi različitim grupama pacijenata i novu granicu u borbi protiv raka.“
Profesor Džejms Spajser, sa Kraljevskog koledža u Londonu i konsultant u Gui’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust, rekao je: „Nedavno smo završili prvo probno testiranje IgE terapije za rak (MOv18 IgE) i uzbuđeni smo zbog mogućnosti potpuno nova klasa lekova protiv antitela u onkologiji. Saradnja između Kraljevskog koledža u Londonu i istraživačkih grupa Gaja i Sent Tomasa je bliska i sve produktivnija.“
Prvo IgE antitelo (MOv18 IgE) generisano na King’s College London testirano je za rak jajnika, a rezultati se očekuju da će biti objavljeni kasnije 2023. Epsilogen Ltd poseduje prava i na CSPG4 IgE i MOv18 IgE. Epsilogen je izdvojen iz Kraljevskog koledža u Londonu 2017. godine i privukao je finansiranje rizičnog kapitala od više investitora.