Nedavna studija za testiranje izvodljivosti sprovođenja randomizovanog kontrolisanog ispitivanja terapije zamene hormona (HRT) za žene u postmenopauzi sa osteoartritisom šake dala je pozitivne rezultate. Studija izvodljivosti HOPE-e otvara put istraživačima da osmisle kompletno ispitivanje.
Osteoartritis šake pogađa 40% ljudi tokom svog života i za mnoge uzrokuje visok nivo bola i smanjen kvalitet života. Češći je kod žena i primetan je porast slučajeva u dobi od 50 godina, a jedna teorija je da nedostatak estrogena u vreme menopauze podstiče nastanak ili napredovanje simptoma povezanih sa stanjem.
Međutim, još uvek nisu sprovedena ispitivanja hormonske nadomjesne terapije (HRT) za osteoartritis, tako da su istraživači u NDORMS-u krenuli da vide da li bi randomizirano kontrolisano ispitivanje bilo izvodljivo.
„Ciljevi studije su bili da testiraju da li bi žene želele da se pridruže ovakvoj studiji, da preciziramo kako ćemo voditi kompletno ispitivanje i da generišemo važne dokaze o konceptualnim podacima. Ovo je bilo malo randomizovano kliničko ispitivanje koje je koristilo određenu vrstu HNL-a. leči bolni osteoartritis šake kod žena u postmenopauzi“, rekla je menadžerka ispitivanja Dženi Vilijams. „Nije dizajniran da testira klinički efekat, ali uvidi koje smo stekli iz ove studije sugerišu da bi potpuno ispitivanje bilo izvodljivo.“
Dvadeset osam kvalifikovanih učesnika je regrutovano za ispitivanje HOPE-e i nasumično im je dodeljen ili oblik HST (konjugovani estrogeni plus bazedoksifen) ili placebo. Primarni izveštaj iz studije, objavljen u The Lancet Rheumatologi, pokazao je da se svi primarni ishodi izvodljivosti mogu ispuniti i da bi se podržao napredak do potpunog ispitivanja.
„Rezultati studije izvodljivosti HOPE-e dodaju sve veći broj dokaza koji pokazuju važnost razmatranja polnih hormona i životnog toka kod osteoartritisa i drugih mišićno-skeletnih stanja kod žena“, rekla je Fiona Vatt, počasni viši saradnik odeljenja.
Autor nedavnog povezanog dela Vievpoint u The Lancet Rheumatologi koji istražuje „uticaj polnih hormona na mišićno-skeletni bol i osteoartritis“, nakon ovog rada, Fiona objašnjava da promene u ravnoteži hormona, bilo prirodnim, hirurškim, autoimunim ili upotrebom lekova, Čini se da je to faktor koji može izazvati mišićno-skeletni bol.
Radeći sa nekima od onih iz Oksfordskog HOPE-e tima (Kati Vincent, Malvika Gulati) ovaj pregled sintetizuje dokaze iz studija sprovedenih u poslednjih 7 godina. „Više istraživanja u ovoj oblasti moglo bi da promeni igru za bolje razumevanje polnih razlika u stanju i potencijalno razvijanje polno specifičnih razmatranja za lečenje bolnih mišićno-skeletnih stanja kao što je osteoartritis.